Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de İkinci el Konut Satışları Ağustos’ta Düşüşünü Sürdürdü

ABD’nin ikinci el konut satışları geçen ay yılın en düşük seviyesini gördü. Buna rağmen fiyatlarda yükseliş sürüyor. Detaylar şöyle...
ABD’de İkinci el Konut Satışları Ağustos’ta Düşüşünü Sürdürdü
HABER GİRİŞ

ABD’de mevcut konut satışları, arzın sürekli olarak sıkılaşmasının fiyatları artırması nedeniyle Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde düştü. İpotek faizlerindeki yeniden yükselişin etkisiyle daha da düşüş yaşanması öngörülüyor.

Ulusal Emlakçılar Birliği, mevcut ev satışlarının geçen ay yüzde 0,7 düşüşle mevsimsellikten arındırılmış yıllık 4,04 milyon adede gerilediğini söyledi. Böylece Ocak’tan bu yana en düşük seviye görüldü.

Geçen ayki satışlar, ipotek oranlarındaki son artıştan önce Temmuz ayında imzalanan sözleşmeleri yansıtıyordu ve bu da popüler 30 yıllık sabit ipotek oranını yüzde 7’nin üzerine çıkardı.

Ekonomistler, konut satışlarının 4,10 milyon adede yükseleceğini tahmin ediyorlardı. Satışlar Güney ve Batı’da düşerken, Ortabatı’da yükseldi. Kuzeydoğu’da ise bir değişim yaşanmadı. ABD’deki konut satışlarının büyük bir kısmını oluşturan yeniden konut satışları, Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 15,3 düştü.

Konut piyasası, Federal Rezerv’in agresif para politikası sıkılaştırmasıyla darbe aldıktan sonra istikrar işaretleri vermişti. Mortgage faiz oranlarının yükseliş eğilimini sürdürmesi ile birlikte, bu durumun bocaladığı görülüyor. Konut inşaatı güveni Eylül ayında beş ayın en düşük seviyesine gerilerken, Ağustos ayında konut başlangıçları en son 2020 ortalarında görülen seviyelere ulaştı.

GCM Yatırım Banner

Geçen ay piyasada daha önce sahip olunan evlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 14,1 düşüşle 1,1 milyon oldu. Ortalama mevcut ev fiyatı bir önceki yıla göre yüzde 3,9 artarak 407.100 dolara yükseldi. Bu, ortalama satış fiyatının 400.000 doları aştığı üst üste üçüncü ay oldu.

NAR’ın baş ekonomisti Lawrence Yun, “Ev fiyatları, düşük ev satışlarına rağmen yükselmeye devam ediyor. Fiyatlardaki artışı ılımlı hale getirmek için arzın esasen iki katına çıkması gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.