Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Cari Açık İkinci Çeyrekte İki Yılın En Düşüğünü Gördü

ABD Ticaret Bakanlığı yılın ikinci çeyreğine ilişkin cari işlemler açığı verilerini açıkladı. Ayrıntılar geliyor...
ABD’de Cari Açık İkinci Çeyrekte İki Yılın En Düşüğünü Gördü
HABER GİRİŞ

AD’de yılın ikinci çeyreğini kapsayan cari işlemler açığı verisi Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Verilere göre, ABD’de cari işlemler açığı ikinci çeyrekte hizmetler ve birincil gelir fazlalarının mal açığını telafi etmesiyle keskin bir şekilde daraldı.

Ticaret Bakanlığı, ülkeye giren ve çıkan mal, hizmet ve yatırım akışını ölçen cari açığın 2,4 milyar dolar daralma ile 212,1 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Bu, 2021’in ikinci çeyreğinden bu yana en düşük seviyeyi temsil ediyor.

Cari işlemler açığı, ilk çeyrekteki yüzde 3.2’ye kıyasla gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 3.1’ini temsil ediyordu. Açık 2005’in dördüncü çeyreğinde GSYİH’nın yüzde 6,3’üne ulaştı.

Amerika Birleşik Devletleri artık ham petrol ve akaryakıtta net ihracatçı konumundadır. Açık büyük kalsa da rezerv para statüsü göz önüne alındığında doların üzerinde hiçbir etkisi bulunmuyor.

Mal ihracatı 29,0 milyar dolar düşüşle 497,6 milyar dolara, mal ithalatı ise 17,1 milyar dolar düşüşle 772,8 milyar dolara geriledi. Hem ihracat hem de ithalattaki düşüş çoğunlukla petrol ve ürünler olmak üzere endüstriyel malzeme ve malzemelerdeki düşüşten kaynaklandı.4

GCM Yatırım Banner

Hizmet ihracatı, kişisel seyahatlerin yanı sıra profesyonel ve yönetim danışmanlığı hizmetlerinin de etkisiyle 4,7 milyar dolar artarak 247,3 milyar dolara yükseldi. Hizmet ithalatı, deniz taşımacılığı ve kişisel seyahatlerin etkisiyle 5,5 milyar dolar düşüşle 175,7 milyar dolara geriledi.

Birincil gelir gelirleri 15,5 milyar dolar artışla 354,5 milyar dolara yükselirken, birincil gelir ödemeleri 12,0 milyar dolar artışla 319,5 milyar dolara çıktı. Her ikisi de, daha sıkı ABD ve dış para politikasının ortasında kredi ve mevduatlara uygulanan yüksek faizlerle desteklendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın