Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Fabrika Siparişleri Temmuz’da Beklentilerin Altında Düştü

ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre ülkede fabrika siparişleri, Temmuz’da piyasa beklentilerinin altında düşüş kaydetti. Detaylar haberde;
ABD’de Fabrika Siparişleri Temmuz’da Beklentilerin Altında Düştü
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanlığı, Temmuz 2023 dönemine ilişkin fabrika sipariş verilerini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre ülkede fabrika siparişleri, Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 2,1 azalış gösterdi.

Dört aylık yükseliş sonrasında piyasa beklentilerinin altında düşüş ortaya koyan fabrika siparişlerinin Temmuz 2023 döneminde yüzde 2,5 azalması beklenmekteydi.

ABD fabrika siparişleri, Haziran 2023 döneminde yüzde 2,3 artış göstermişti.

Dayanıklı ve Dayanıklı Olmayan Mal Siparişlerinde Durum

Aynı dönemde ülkedeki dayanıklı mal siparişleri yüzde 5,2 oranında azalırken, dayanıklı olmayan mallara yönelik siparişler ise yüzde 1,1 arttı.

Üreticilerin Yeni Siparişleri 2022-2023 Tablosu
Kaynak: Census

Dayanıklı tüketim mallarına yönelik yeni siparişler Temmuz ayında, art arda dört aylık artışın ardından 15,7 milyar dolar ya da yüzde 5,2 azalarak 285,5 milyar dolara geriledi. Bu düşüş ,Haziran ayındaki yüzde 4,3’lük artışın ardından gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Ulaştırma ekipmanları da art arda dört aylık artışın ardından 16,5 milyar dolar veya yüzde 14,3’lük düşüşle 98,6 milyar dolara geriledi.

Dayanıksız tüketim malları için yeni siparişler 3,1 milyar dolar ya da yüzde 1,1 artarak 293,9 milyar dolara yükseldi.

ABD fabrika siparişleri, ülke ekonomisinde önemli bir yer tutan sanayi sektörünün yakın dönemde ortaya koyacağı performans hakkında ipuçları vermesi açısından önem taşıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.