Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Borç Tavanı Çıkmazı: JPMorgan Acil Ödemeyi Açıkladı

ABD için zaman daralıyor. Borç tavanı krizinde hala bir çözüm sinyali alınamazken, JPMorgan’dan bir açıklama geldi.
ABD’de Borç Tavanı Çıkmazı: JPMorgan Acil Ödemeyi Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’de borç tavanı krizi sürüyor. Başkan Joe Biden ve Temsilciler Meclisi Sözcüsü Kevin McCarthy arasında Pazartesi yapılan görüşmeden de anlaşma çıkmadı. Hazine ve Maliye Bakanı Janet Yellen, 1 Haziran’a kadar acil eylem alınmazsa ülkenin nakit sıkıntısı çekeceği uyarısını neredeyse her gün yineliyor.

Hükümet, 31,4 trilyon dolarlık borçlanma limitini yükseltmek için bir çözüm üretemezse ülke tarihindeki en büyük temerrüt krizinin yaşanabileceği söyleniyor.

JPMorgan’ın tahminine göre ABD Hazinesi, Haziran ayında anapara ve faiz ödemeleri dahil olmak üzere 1,3 trilyon doların üzerinde ödeme yapmak zorunda.

Ancak kasada bu kadar para olmadığı gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, ABD’de hem işletmeleri hem hanehalkını zor günler bekliyor diyebiliriz.

Eğer borç tavanı yükseltilmezse, ilk temerrüde düşme riski olanlar arasında Haziran başından ortasına kadar vadesi gelen tahvillerin olacağı belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

JPMorgan açıklamasında, “T-bonolarına ek olarak, vadesi Haziran ve Aralık ortasında olan Hazine tahvilleri de bir kupon ve anapara ödemesi riskiyle karşı karşıyadır” ifadesine yer verildi.

Hazine dengesi 60 milyar doların altına düştüğü için borçlanma maliyetleri artıyor. Bu durum Wall Street tarafında da baskıya neden oluyor.

Bakan Yellen, haftalardır bu konuya dair uyarı yaparken, dün bunlara bir yenisini daha ekledi. Yellen, borç limitinin yükseltilmesi konusunda acilen harekete geçilmesi gerektiğini, aksi takdirde yaşanacak bir temerrüdün sadece ABD’yi değil, küresel piyasaları da olumsuz etkileyeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.