Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Bekleyen Konut Satışları 5 Ayın En Yüksek Seviyesinde!

ABD'de bekleyen konut satışları endeksi, geçen yıl Aralık ayında yüzde 8,3 arttı ve böylelikle 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Detaylar haberin devamında;
ABD’de Bekleyen Konut Satışları 5 Ayın En Yüksek Seviyesinde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri’nde bekleyen konut satışları endeksi (PHSI), geçen yıl Aralık ayında yüzde 8,3 oranında dikkat çekici artış ile Haziran 2020 döneminden bu yana en yüksek aylık artışı kaydetmiş oldu.

Ulusal Emlakçılar Birliği’nin (NAR), bugün duyurduğu Aralık ayına ilişkin bekleyen konut satışları endeksi, bu yükselişle birlikte 77,3 değerinde gerçekleşti ve son 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Son üç ayda ilk kez artan endekse ilişkin piyasa beklentisi bu dönemde yüzde 1,5 artması yönündeydi. Dolayısıyla veriler, beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş oldu.

Sözleşme imzalamalarına dayalı olarak konut satışlarının ileriye dönük bir göstergesi olan bekleyen konut satışları endeksi, Kasım 2023 döneminde aylık bazda yüzde 0,3 gerilemeyle 71,4 olarak kaydedilmişti.

Bekleyen konut satışları, Aralık 2023’te yıllık bazda bakıldığında ise yüzde 1,3 yükseliş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Ulusal Emlakçılar Birliği, çeyreklik ekonomik görünüm raporunu da yayımladı. Rapor, ikinci el konut satışlarının 2024 yılı içinde yıllık bazda yüzde 13 artışla 4,62 milyona ve 2025’te yüzde 15,8 artışla 5,35 milyona çıkacağının öngörüldüğünü ortaya koydu.

Yıllık ortalama ev fiyatının bu yıl yüzde 1,4 artışla 395 bin 100 dolara, 2025 yılında ise yüzde 2,6 artışla 405 bin 200 dolara yükselmesinin beklendiği ifade edildi.

“Önümüzdeki İki Yıl İçinde Önemli Artış Bekliyoruz”

NAR Başekonomisti Lawrence Yun, konuya ilişkin değerlendirmesinde, düşen mortgage oranlarının ve istikrarlı ev fiyatlarının tüketiciler için avantaj sağladığını ve konut piyasasının bu yıl iyi bir başlangıç yaptığını belirtti.

Piyasanın istikrarlı bir şekilde normal satış faaliyetine dönmesiyle 2024 ve 2025 yıllarında konut satışlarının önemli ölçüde artmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.