Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Beklenen Rapor Geldi: Haziran’da Enflasyon Kaç Oldu?

Küresel piyasaların bu haftanın beklediği enflasyon raporu açıklandı. ABD'de aylık ve yıllık bazda Haziran ayı enflasyon rakamları belli oldu. Detaylar haberde...
ABD’de Beklenen Rapor Geldi: Haziran’da Enflasyon Kaç Oldu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalarda bu hafta tüm dikkatlerin çevrildiği ABD’nin Haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrilmişti. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Haziran ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi raporu paylaşıldı.

Buna göre dünyanın en büyük ekonomisinde Haziran ayında enflasyon yıllık bazda 3,0 olarak açıklandı. Aylık bazda ise yüzde 0,1 düşüş gerçekleşti. Beklentiler enflasyonun yıllık bazda yüzde 3,1, aylık bazda ise yüzde 0,1 artış olarak geleceği yönündeydi.

Ekonomistler ABD enflasyon verilerinin Eylül’de bir faiz indirimi senaryosuna destek vereceği beklentisi içindeydi. Son rakamlar Mayıs’taki yüzde 3,3’lük artışı takip ediyor. Enflasyon böylece üç yılı aşkın süredir en düşük seviyeye gerilemiş oldu.

Bu hafta Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, “enflasyonun düşüş eğiliminde olduğundan emin misiniz?” sorusuna, “Buna dair biraz güvenim var.” yanıtını vermişti. Powell açıklamasında, “Sorun şu ki bunun sürdürülebilir şekilde yüzde 2’ye düştüğünden yeterince emin miyiz? Henüz bunu söylemeye hazır değilim.” ifadesini kullanmıştı.

Değişken gıda ve enerji maliyetleri hariç tutulduğunda, çekirdek TÜFE geçen yılın aynı dönemine göre sırasıyla yüzde 0,2 ve yüzde 3,4 tahminlerine kıyasla aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 3,3 artış kaydetti. Tüm kalemler endeksi Haziran ayında sona eren 12 ay için yüzde 3,0 oranında arttı.

GCM Yatırım Banner

Gıda endeksi, Mayıs ayında yüzde 0,1 artış gösterdikten sonra Haziran ayında yüzde 0,2 yükseldi. Enerji endeksi ise Mayıs’ta olduğu gibi geçen ay da yüzde 2,0 oranında düşüş kaydetti.

Bu rakamlar sonrası FED’in faiz politikasından nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. İlk toplantı 31 Temmuz tarihinde gerçekleştirilecek. CME FedWatch Aracına göre Eylül ayındaki toplantıda faiz indirimi olasılığı yüzde 66 seviyesinde görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın