Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Açık İş Sayısı Nisan’da Beklenti Üstü Geldi

ABD'de JOLTS açık iş sayısı 10 milyonu aşarak piyasa beklentisinin üzerinde yükseliş gösterdi. Raporun detayları haberin içerisinde;
ABD’de Açık İş Sayısı Nisan’da Beklenti Üstü Geldi
HABER GİRİŞ

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından ülke ekonomisinin önemli verileri arasında yer alan JOLTS Nisan ayı açık iş sayısı açıklandı. Ülkedeki açık iş sayısı Nisan ayında bir önceki aya kıyasla 358 bin artışla 10 milyon 103 bine yükseldi.

Piyasa beklentilerinin üzerinde gelen Amerika’daki açık iş sayısının Nisan’da 9 milyon 775 bin seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyordu. Geçen ay açıklanan Mart ayı raporunda açık iş sayısı 9 milyon 745 bin olarak kaydedilmişti.

Nisan ayı raporunda açıklanan rakam, bir önceki ayın iki yılın en düşük seviyesi olan 9 milyon 745 binden toparlandığını gösterdi. Rakamın, Amerika Merkez Bankası’nın (FED) ek faiz artırımlarının önünü açacak sürekli olarak sıkı bir işgücü piyasasına işaret ettiği bildirildi.

Söz konusu dönemde açık iş sayısının yükseldiği sektörlerinse perakende ticaret, sağlık ve sosyal yardım ile ulaşım, depolama ve kamu hizmetleri olduğuna işaret edildi.

Açık iş sayısının azaldığı sektörler ise gayrimenkul ve kiralama, profesyonel ve ticari hizmetler ile konaklama ve yemek hizmetleri olarak sıralandı.

GCM Yatırım Banner

İşe alım sayısının ise Nisan’da 49 bin artışla 6 milyon 115 bine yükseldiği belirtildi. Ülkede işten çıkarılan ya da işinden ayrılanların sayısı ise bahsi geçen dönemde 286 bin azalışla 5 milyon 708 bine geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.