Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de 2. El Konut Satışlarında 1995’ten Bu Yana Bir İlk!

Amerika Birleşik Devletleri'nde ikinci el konut satışları, geçen yıl, 1995'ten bu yana en düşük seviyesine gerileme gösterdi. Detaylar haberin devamında;
ABD’de 2. El Konut Satışlarında 1995’ten Bu Yana Bir İlk!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri’nde ikinci el konut satışları, yükseliş gösteren mortgage (konut kredisi) faiz oranlarının yanı sıra düşük konut stokunun etkisiyle geçen yıl, 1995’ten bu yana en düşük seviyede gerçekleşti.

Ulusal Emlakçılar Birliği’nin (NAR), Aralık 2023 dönemine dair yayımladığı verilere göre ülkedeki ikinci el konut satışları Kasım ayına göre yüzde 1‘lik düşüşle 3,78 milyona geriledi. Söz konusu dönemde piyasa beklentisi, yüzde 0,3 artışla 3,82 milyon seviyesinde olduğundan beklentilerin üzerinde düşüş kaydedildi.

Ağustos 2010’dan bu yana kaydedilen en düşük seviyeye inen ikinci el konut satışları, 2023 yılının Kasım döneminde yüzde 0,8 artışla 3,82 milyon olarak gerçekleşmişti.

İkinci el konut satışları, geçen yıl Aralık’ta 2022 yılının aynı ayına kıyasla ise yüzde 6,2 düştü.

ABD’de ikinci el piyasasında medyan konut fiyatları yüzde 4,4 artışla 382 bin 600 dolara çıktı. Böylelikle altı ay art arda yükseliş gözlemlendi.

GCM Yatırım Banner

Yıllık bazda (2023 genelinde) ikinci el konut satışları yüzde 19 azalarak 4,09 milyonla 1995’ten bu yana en düşük seviyesine gerilerken ortalama fiyat 2023’te 389.800 dolar gibi rekor bir seviyeye ulaştı.

“Fiyatlardaki Artış Sürdürülebilir Değil”

NAR Başekonomisti Lawrence Yun, verilere dair yaptığı değerlendirmede, konut kredisi faiz oranlarının sadece iki ay öncesine kıyasla önemli ölçüde düştüğünü ve gelecek aylarda piyasada konut stokunun artmasının beklendiğini ifade etti.

Konut fiyatlarında son üç yılda yaşanan hızlı artışın sürdürülebilir olmadığının altını çizdi.

Öte yandan Mortgage Bankacıları Birliği’nin (MBA) 12 Ocak’ta sona eren haftaya ait Haftalık Mortgage Başvuruları Anketi verilerine göre mortgage başvuruları bir hafta öncesine göre yüzde 10,4 oranında yükseliş göstermişti.

ABD’de 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı yüzde 6,81’den yüzde 6,75‘e gerilemiş ve böylelikle üç haftanın en düşük oranı görülmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın