Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Mortgage Faiz ve Başvurularında Enflasyon Etkisi Hissedildi

Mortgage Bankalar Birliği verilerine göre mortgage başvuruları, 12 Ocak ile sona eren haftada, bir önceki haftaya kıyasla yüzde 10,4 oranında arttı. Detaylar;
ABD Mortgage Faiz ve Başvurularında Enflasyon Etkisi Hissedildi
HABER GİRİŞ

Mortgage Bankacıları Birliği’nin (MBA) 12 Ocak 2024’te sona eren haftaya ait Haftalık Mortgage Başvuruları Anketi verilerine göre mortgage (konut kredisi) başvuruları bir hafta öncesine göre yüzde 10,4 oranında yükseliş gösterdi.

Söz konusu dönem içinde konut satın almaya yönelik başvurular önceki haftaya kıyasla yüzde 9 ve yeniden finansman başvuruları yüzde 11 oranında arttı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı yüzde 6,81’den yüzde 6,75‘e geriledi. Böylelikle üç haftanın en düşük oranı görüldü.

Aynı dönemde 15 yıl vadeli mortgage için ortalama faiz oranı ise yüzde 6,41’den yüzde 6,24‘e geriledi.

MBA Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Ekonomisti Joel Kan gelen verilere ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu.

GCM Yatırım Banner

Tahvil faizlerinin geçen hafta gelen enflasyon verilerinin ardından düşüş kaydetmesiyle mortgage faizlerinin tüm kredi türlerinde düştüğünü ifade etti.

Kan, bu durumun mortgage başvurularındaki artışı desteklediğini ve MBA’nın, konut alımlarının önümüzdeki aylarda artacağı konusunda temkinli bir iyimserliğe sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.