Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ve Güney Kore’nin Savaş Senaryosu Devrede!

ABD ve Güney Kore, tatbikat fişeğini ateşledi. Gerçek savaş senaryosuna dayanan, son yılların en büyük ortak askeri tatbikatı bugün başladı.
ABD ve Güney Kore’nin Savaş Senaryosu Devrede!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD ve Güney Kore, Kuzey’in nükleer tehditlerine karşı savunmayı güçlendirme gerekçesiyle aldığı tatbikat kararını yıllar sonra yeniden gündeme getirdi.

Güney Kore merkezli Yonhap Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre son beş yılın en büyük ortak askeri tatbikatı bugün başladı. Ulchi Özgürlük Kalkanı (UFS) olarak adlandırılan tatbikatın iki hafta sürmesi planlanıyor.

Savaş senaryosuna dayanan tatbikat, üç bileşenden oluşuyor. Bunlar, bilgisayar simülasyonu komutanlığı, saha eğitimi ve Ulchi sivil savunma tatbikatları olarak bildirildi.

İki bölümde ilerleyecek Ulchi tatbikatlarının ilk bölümünde, Kuzey Kore saldırılarını püskürtmek ve daha büyük Seul bölgesini savunmak için sahada test yapılacak. İkinci bölümde ise karşı saldırı operasyonlarına odaklanılacak.

Füze denemelerinin gündemden düşmediği son günlerde iki ülkenin düzenleyeceği UFS tatbikatı en büyük askeri tatbikat olarak tanım buluyor. Savaş uçakları ve gemilerinin yanı sıra on binlerce askerin katıldığı tatbikatın 1 Eylül’e kadar devam edeceği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

“Bugünkü Savaşlar Geçmiştekilerden Tamamen Farklı”

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, ‘Ulchi Özgürlük Kalkanı’nın gerçek savaş senaryolarını içereceğini söyledi.

“Bugünkü savaşlar geçmiştekilerden tamamen farklı” diyen Yoon, Kuzey’e karşı güvenliği artırma sözü verdi.

Güney Kore lideri yaptığı açıklamada, “Kore Yarımadası’nda barışı korumak için sıkı bir güvenlik duruşunu sürdürmeliyiz” şeklinde ifadede bulundu.

Kuzey’in Nükleer Silah Arzusu Tansiyonu Yüksek Tuttu

Müttefik ülkelerin savaş provası yaptığı UFS tatbikatı, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’u nükleer silah arzusundan vazgeçmemesi üzerine gelişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, Kore Savaşı’nın 69’uncu yıldönümü kapsamında düzenlenen anma programındaki konuşmasında, ABD ve Güney Kore’yi hedef göstererek olası bir nükleer çatışmaya hazır oldukları mesajını vermişti.

Yoon Suk-yeol yönetimine ait herhangi bir saldırı tespit etme durumunda ise “Olası bir girişimde Yoon Suk-yeol hükümeti ve ordusu yok edilecek” tehdidini dünya kamuoyuna iletmişti.

ABD, Güney Kore ve Japonya’nın önceki hafta Hawaii kıyılarında bir balistik füze savunma tatbikatına katılmıştı. Kuzey Kore lideri, üç ülkenin düzenlediği “Pacific Dragon” adlı birleşik füze tespit ve izleme tatbikatları için işgal provası benzetmesi yapmıştı.

Kuzey’in nükleer savaş caydırıcılığını harekete geçirmeye ve Amerika ile olası bir askeri çatışmaya karşı koymaya hazır olduğunu duyurmuştu.

En son gelişmelerde ise ABD ordusu geçen hafta balistik füze denemesi yapmış, Kuzey Kore de askeri misilleme ile karşılık vermişti. Kuzey Kore’nin batı kıyısı açıklarında ateşlediği iki seyir füzesi, Kore Yarımadası’nda tansiyonu zirveye çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.