Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kim Jong-Un’dan ABD ve Güney Kore’ye Nükleer Nota: Hazırız

Kuzey Kore lideri, ABD ve Güney Kore’yi hedef göstererek olası bir nükleer çatışmaya hazır olduklarını söyledi. İki ülke hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.
Kim Jong-Un’dan ABD ve Güney Kore’ye Nükleer Nota: Hazırız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un, Kore Savaşı’nın 69’uncu yıldönümü kapsamında düzenlenen anma programında konuştu.

Güney ve Kuzey şeklinde iki ayrı devletin oluşmasına sebep olan Kore Savaşı’nın anıldığı günde Kuzey Kore lideri, ABD ve Güney Kore’yi hedef aldı.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA’da yer alan açıklamada Kim Jong-Un, Güney Kore’nin yeni başkanını ilk kez eleştirdi. Yoon Suk-yeol yönetiminin ülkeyi savaşın eşiğine ittiği konusunda uyarıda bulundu.

Kuzey Kore lideri, ülkesinin nükleer savaş caydırıcılığını harekete geçirmeye ve Amerika ile olası bir askeri çatışmaya karşı koymaya hazır olduklarını söyledi.

“Kuzey Kore Acil Bir Tarihsel Görev Üstlendi”

Kim, 1950-1953 yıllarında süren savaştan bu yana Kuzey’in öz savunmasını güçlendirmek için acil bir tarihsel görev üstlendiğini ve ABD ile karşı karşıya gelmenin nükleer tehdit yarattığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Ülkedeki silahlı kuvvetlerin olası bir krize yanıt vermeye tamamen hazır olduğunu bildirdi.

Washington’un Güney Kore ile birlikte Kuzey’e karşı tehlikeli, yasadışı ve düşmanca eylemlere devam ettiğini savundu. Bu tavrı ise Kuzey Kore’yi şeytanlaştırarak haklı göstermeye çalıştıklarını söyledi.

“ABD’nin Yanıltıcı Eylemleri Tam Anlamıyla Bir Soygundur”

ABD’nin askeri faaliyetleri konusunda Kuzey, uzun süredir çifte standart uygulandığı konusunda uyarılarda bulunuyor. Washington’un Pyongyang’a karşı düşmanca bir tavır sergilediği, dışlayıcı bir politika izlediği öne sürülüyor.

Son olarak yaptırımların hafifletilmesi karşılığında Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarını sonlandırmasını amaçlayan müzakerelerin ise yeniden başlatılmasının engellediği söylendi.

Kim, konu ile ilgili; “ABD güvenliğimizi ciddi şekilde tehdit eden geniş çaplı ortak askeri tatbikatlar düzenlerken silahlı kuvvetlerimizin rutin tüm eylemlerini ‘provokasyon’ ve ‘tehdit’ olarak yanıltan ikili eylemi tam anlamıyla bir soygundur” şeklinde konuştu.

Gösterilen tavrın, ikili ilişkileri geri dönüşü zor bir noktaya, bir çatışma durumuna sürüklediğini ifade etti.

“Savaş Çığırtkanları ve İğrenç Haydutlar Askeri Faaliyetlere Eğilimli”

Kuzey Kore lideri, Güney Kore’nin yeni muhafazakar Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol için de eleştirilerde bulundu. Yeni başkanı Kuzey’in güvenliğini ve kendini savunma hakkını tehdit etmekle itham etti.

Güney’deki silah geliştirme eylemleri ve müttefik askeri tatbikatların altını çizerek ‘savaş çığırtkanları’ ve ‘iğrenç haydutlar’ın çatışmacı askeri faaliyetlere eğilimli olduğunu söyledi.

Kuzey’e yönelik yürütülen ‘iğrenç çatışmacı politikaların’ ve ‘karakurbağası, hain eylemlerin’ ülkeyi savaşın eşiğine getirdiğini ileri sürdü.

“Olası Bir Girişimde Yoon Suk-yeol Hükümeti ve Ordusu Yok Edilecek”

Yoon Suk-yeol yönetiminin saldırı tespit etme durumunda karşı önleyici saldırılar talep eden “öldürme zinciri” sistemini tamamlama sözü üzerine Kim, bu sistemin Kuzey’in “mutlak silahını” asla kapatamayacağı iddiasında bulundu.

Kim’in yorumu şöyle: “Bize askeri ve önleyici olarak karşı koyabileceğinizi düşünüyorsanız askeri gücümüzün bir kısmını etkisiz hale getirebilir veya yok edebilirsiniz. Böylesine tehlikeli bir girişim, güçlü bir kuvvet tarafından derhal cezalandırılacak ve Yoon Suk-yeol’un hükümeti ve ordusu yok edilecek.”

Güney Kore Başkenti Seul‘deki Kuzey Kore Araştırmaları Üniversitesi’nde Profesör Yang Moo-jin, Kim’in söylemleri hakkında yaptığı yorumda liderin silah geliştirme hedefine meşruiyet kazandırmaya çalıştığını ifade etti.

Ayrıca Washington ve Seul’e yönelik “göze göz” yaklaşımını vurgulamayı amaçladığını paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.