Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kuzey Kore’den NATO Zirvesi Yorumu: İttifakın Asya Versiyonu

Kuzey Kore, NATO zirvesine ilk kez katılacak olan Güney Kore ve Japonya’ya tepki göstererek, ABD ve NATO’yu karışıklık çıkarmakla suçladı. Detaylar haberde;
Kuzey Kore’den NATO Zirvesi Yorumu: İttifakın Asya Versiyonu
HABER GİRİŞ

Güney Kore ve Japonya liderlerinin Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) zirvesine gözlemci olarak katılmalarına Kuzey Kore’den tepki geldi.

Bu hafta İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleşecek NATO zirvesine ilk kez gözlemci olarak katılan iki ülke için Kore Merkez Haber Ajansı’nda (KCNA) rapor yayımlandı. Raporda, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Kore ve Japonya arasındaki işbirliği, “NATO’nun Asya versiyonu” olarak yorumlandı ve bunun tehlikeli bir başlangıç olduğu söylendi.

2017 yılından bu yana ilk kez üçlü toplantı yapan liderlerin gündeminde Kuzey Kore olduğu belirtildi.

Toplantıda, ABD Başkanı Biden ile bir araya gelecek olan Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’un, Pyongyang’ın nükleer ve balistik füze programlarını görüşecekleri aktarıldı.

Kuzey Kore devlet medyasında bu görüşme ile ilgili şu ifade yer aldı; “ABD, Asya-Pasifik ülkelerinin birincil güvenlik talebini ve endişesini göz ardı ederek ‘kuklalarıyla’ askeri işbirliğine kararlıdır.”

GCM Yatırım Banner

ABD, Japonya ve Güney Kore İşgal Provası Yapıyor

KCNA, Asya-Pasifik bölgesinde ABD, Japonya ve Güney Kore arasındaki ortak askeri tatbikatları da vurguladı. Üç ülkenin Ağustos ayında Hawaii yakınlarında yapacağı “Pacific Dragon” adlı birleşik füze tespit ve izleme tatbikatları için işgal provası benzetmesi yaptı.

Güney Kore ve Japonya’nın ABD’nin müttefiki oldukları ancak ilişkilerinde 1910 ve 1945 yılları arasında Japonların Kore işgali sonrası tarihsel gerilimler yaşandığı hatırlatıldı. Kuzey Kore’den gelen tehditler ve Çin’in artan nüfusu karşısında Washington’ın Seul ve Tokyo ile daha fazla işbirliği yapmak için baskı kurduğu iddia edildi.

KCNA’nın raporunda, “ABD-Japonya-Güney Kore askeri ittifakının kurulması planı, açıkça NATO’nun Asya versiyonunun yaratılması için tehlikeli bir başlangıçtır” denerek, Amerika yeni bir Soğuk Savaş çıkarmakla suçlandı.

“Doğu Avrupa’ya Felaket Getirmekten NATO Sorumludur”

Kuzey Kore Uluslararası Siyasi Araştırmalar Derneği’nde araştırmacı Kim Hyo-myung’un KCNA’da bugün yayımlanan makalesinde de benzer şeklide ABD ve NATO vurgusu yapıldı.

Kim Hyo-myung kaleme aldığı makalede, dünyada yaşanan üzücü gelişmelerin ana sorumlusunun ABD olduğunu ifade etti. ABD’nin Rusya’nın güvenlik endişelerine sistematik bir şekilde meydan okumak amacıyla doğuya ilerlemesinin anlaşmazlık ve çatışma doğurduğunu söyledi.

Ukrayna’daki savaşın sorumlusunun ise NATO olduğunu söyleyerek, “Doğu Avrupa’ya felaket getirmekten NATO sorumludur” dedi.

Analistin NATO hakkındaki ifadesi şöyle:

“NATO sözde Avrupa’yı savunmak için kuruldu. Dünya barışına ve güvenliğine yaptığı tek ‘katkı’, egemen devletlerin yıkımı, yüzbinlerce masum sivilin katledilmesi ve milyonlarca mülteci neslidir. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’da, yani Yugoslavya, Irak, Afganistan ve Libya’da hukuksuz saldırganlık savaşları.”

Madrid’de yapılacak olan NATO zirvesi hakkında da açıklama yapan Hyo-myung, zirvede yer alacak yeni bir stratejik kavramın Çin’e muhalefet içerdiğini söyledi.

ABD ve Güney Kore’nin Kore Yarımadası ve çevresindeki askeri harekatlarına ilişkin, “Kuzey Atlantik’in karanlık dalgalarının Pasifik’in sessizliğini daha erken kıracağına dair uğursuz bir işaret var” şeklinde bir ifade kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın