Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ve Güney Kore’den Kuzey’i Caydırmak için Ortak Karar

ABD ve Güney Kore liderleri bugün Seul'da bir araya geldi. Kuzey'den gelen tehditlere karşı ortak askeri tatbikatların genişletileceği duyuruldu. Detaylar haberde;
ABD ve Güney Kore’den Kuzey’i Caydırmak için Ortak Karar
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Joe Biden ile Güney Kore’nin yeni yemin eden Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol bugün Biden’ın başkan olarak Asya’ya ilk ziyaretinde Seul’de bir araya geldi. İki lider yaptığı ortak açıklamada Kore’den gelen tehdide yanıt olarak ortak askeri tatbikatları hızlandırmayı düşüneceklerini söyledi.

Aynı zamanda tecrit edilmiş diktatörlüğün bir Covid-19 salgınıyla yüzleşmesine yardım etmeyi teklif etti. Ortak açıklamaya göre Kuzey Kore’nin gelişmekte olan tehdidini göz önünde bulundurarak Kore yarımadasında ve çevresinde kombine askeri tatbikatların ve eğitimin kapsamıyla ölçeğini genişletmek için görüşmelerin başlatılması kabul edildi.

Öte yandan iki liderin virüsle mücadeleye yardımcı olmak için Kuzey Kore’ye yardım sağlamak için uluslararası toplumla çalışmaya istekli oldukları da bildirildi.

Yoon, Covid yardım teklifinin Pyongyang ile siyasi ve askeri meselelerden ayrı, insani ilkelere göre yapıldığını söyledi.

İki başkan, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda kararlı olduğu belirtilirken hiçbir şeyin Kuzey’e karşı güçlü bir caydırıcılıktan daha önemli olmadığı vurgulandı.

Daha önce Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, nükleer cephaneliğini güçlendirme sözü vermiş, ABD uyarılarına kulak asmadığını birçok kez belirtmişti.

ABD’li bir yetkili, Kuzey Kore konusundaki gerilimlere ve ABD liderliğindeki Rusya’yı cezalandırma kampanyasına ek olarak Biden’ın bugünkü ana odak noktasının, yeni başkan olan Yoon ile güçlü bir kişisel ilişki kurmak olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili verilen bilgiler arasında Pazar günü Biden’ın ABD’nin bir diğer önemli müttefiki Japonya’ya seyahat edeceği de yer aldı. Japonya ile Güney Kore, ABD’nin Çin’i kontrol altına alma ve Washington’un özgür ve açık Hint-Pasifik dediği şeyi sürdürme stratejisinde kilit oyuncular olarak görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu