Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ve Çin Gerilimine Yönelik Farklı Görüş Ortaya Atıldı

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinden sonra ABD ve Çin arasında kriz söz konusuyken, Bremmer’dan konuyla ilgili dikkat çeken yorum geldi.
ABD ve Çin Gerilimine Yönelik Farklı Görüş Ortaya Atıldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin ve Tayvan arasındaki ekonomik ilişkiler yıllar içinde ilerleme kaydetse de siyasi ilişkileri sorunluydu.

Çin’in, Tayvan’ı toprağı olarak benimsemesi ve son günlerde askeri baskıyı artırması iki ülke arasındaki gerilimi yükseltti.

Yaşanan gelişmelerin üzerine ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen günlerde gerçekleştirdiği Tayvan ziyareti, Çin’in tepkisine yol açtı. Böylece ABD ve Çin arasındaki gerilimin fitili ateşlendi.

Durum Bir Kriz Değil Sadece Gerginlik

İki ülke arasındaki bu gelişmeler bir kriz olarak nitelendirilirken, Eurasia Group’un Başkanı Amerikalı Siyaset Bilimci Lan Bremmer’dan konuyla ilgili tam tersi yönde bir değerlendirme geldi.

ABD ve Çin arasında krizin olmadığını ve Pelosi’nin ziyaretinin yalnızca sembolik bir öneme sahip olduğunu vurguladı.

Durumu bir kriz olarak değil, gerginlik olarak nitelendirdi. Ziyaretin  iki ülke arasında sadece yüksek tansiyona neden olduğunu söyledi.

Bremmer, bu gerginliğin ise Ekim veya Kasım ayında geçekleşecek Çin Komünist Partisi Kongresine kadar devam edeceğini tahmin etti.

Amerikalı siyaset bilimcinin bu yorumlarından önce Pelosi’nin ziyareti sırasında şu gelişmeler yaşanmıştı:

Çin ziyaret öncesinde ABD’yi uyararak, Tayvan’ın karşı kıyılarında askeri tatbikatlar düzenlediğini ve ziyareti ertelemeleri gerektiğini belirtmişti.

Bu uyarılar karşısında Pelosi, ziyaretini gerçekleştirip, Tayvan Başkanı Tsai Ing-wen ile birlik mesajı vermişti.

Sonrasında Çin Dışişleri Bakanlığı yaptığı duyuruda Nancy Pelosi ve yakın aile üyelerine yönelik yaptırımlar açıklamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu