Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tsai ve Pelosi’nin Birlik Mesajı Dikkat Çekti

Pelosi ve Tsai’nin görüşmesinde iki ülkenin ilişkilerine yönelik olumlu mesajlar verildi. Pelosi’ye Şeref Madalyası tevdi edildi. İşte detaylar;
Tsai ve Pelosi’nin Birlik Mesajı Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, dün Tayvan’a ziyarette bulunmuştu. Pelosi kongre heyeti ile birlikte bu sabah Tayvan Başkanı Tsai Ing-wen ile bir araya geldi.

Başkan Tsai Ing-wen tarafından Nancy Pelosi’ye “Uğurlu Bulutlar Düzeni” adı verilen ‘Şeref Madalyası’ ve özel şeridi taktim edildi.

Ödülün ardından konuşma yapan Tsai, ziyaret için teşekkür ettiğini ve ödülün Tayvan’ın daha fazla işbirliği arzusunu ifade ettiğini söyledi.

Tayvan-ABD ilişkilerini ilerlettiklerini ve kongrenin Tayvan’a olan sadık desteğini sergilemek için yaptıkları ziyaret için minnettar olduğunu vurguladı.

Tsai, Pelosi’nin Tayvan’ı ilk kez 1999’da Jiji Depremi sonrası ziyaret etmesinden bu yana derin ve uzun süreli bağları olduğuna dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Yirmi yılı aşkın bir süredir Tayvan’ın uluslararası katılımı için destek veren Pelosi’ye yürekten şükranlarını iletti.

ABD İle Tayvan’ın Dayanışması Her Zamankinden Daha Önemli

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ise ödülü almaktan onur duyduğunu söyledi. Başkan Tsai’ye liderliği ve alçakgönüllülüğü için büyük hayranlık ile ödülü aldığını belirtti.

Meclis Başkanı, ödülü sadece kendi adına değil, diğer heyet üyeleri adına aldığını ekledi.

Pelosi, 43 yıl önce ABD’nin, “Tayvan’ın her zaman yanında olma vaadi” olarak tanımladığı Tayvan İlişkileri Yasası’nı oluşturduğuna dikkat çekti.

“Tayvan’ın hikayesinin tüm özgürlük seven insanlar için bir ilham kaynağı. Aynı zamanda meydan okuma potasında oluşturulmuş gelişen bir demokrasidir” diye ifade etti.

Meclis başkanı Tayvan’da dünyanın en özgür demokrasilerinden birinin olduğunu belirtti ve bir kadın cumhurbaşkanı tarafından gururla yönetildiğinin altını çizdi.

Amerika’nın Tayvan ile dayanışmasının her zamankinden daha önemli olduğunu söyledi. ABD’nin güvenlik, ekonomi ve demokratik yönetim alanında işbirliğine sahip olduğunu vurguladı.

Kongre heyeti ise ABD’nin Tayvan’a olan taahhüdünden vazgeçmeyeceğini kesin bir şekilde açıklığa kavuşturmak için geldiğini söyledi.

Tayvan ABD’nin Güvenilir Ortağıdır

Başkan, Rusya- Ukrayna savaşından sonra dünyanın dikkatini yeniden Tayvan Boğazı’na çevirdiğini belirtti. Tayvan’a yönelik herhangi bir olası askeri saldırısının tüm Hint-Pasifik bölgesinin güvenliğini etkileyeceğine değindi.

Tsai bu konuda Tayvan’ın üç temel ilkesini açıkladı. İlk olarak artan askeri tehditler karşısında Tayvan’ın geri adım atmayacağını ve ülkenin egemenliğini destekleyeceğini söyledi. Demokrasi için savunma hattını korumaya devam edeceklerini ekledi.

İkinci olarak Tayvan’ın savunma yeteneklerini güçlendirmek için ne gerekiyorsa yapılacağını, aynı zamanda barış ve istikrarı koruma kararlılığının devam edeceğini söyledi.

Tayvan’ı özgür ve açık bir Hint-Pasifik olmasını sağlayarak bölgesel güvenlik için kilit bir istikrar gücü haline getireceklerini ekledi.

Son temel ilkeyi ise şu şekilde açıkladı: “ Tayvan ABD’nin güvenilir bir ortağıdır.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.