Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ve Çin Ekonomik Büyüme Verileri Tahminleri Karşıladı mı?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD ve Çin ekonomilerinin büyüme verilerini değerlendirdi. Küresel tahvil gelirlerine dikkat çekti. Detaylar;
ABD ve Çin Ekonomik Büyüme Verileri Tahminleri Karşıladı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, dünyanın önemli güçlerinden Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in ekonomi büyüme verilerini değerlendirdi. Her iki ülkenin verilerinin beklentileri aştığına dikkat çekildi.

Açıklamada, güçlü tüketici harcamaları ve istihdam artışının ABD’nin ekonomik görünümünde toparlanma sağladığı ve bunun ekonomik büyümeyi desteklediği ifade edildi.

Küresel Tahvil Getirileri Artıyor

Küresel tahvil getirilerinin son aylarda önemli ölçüde artış gösterdiğinden de bahsedildi.

Tahvil getirilerindeki artışın, merkez bankalarından politika faiz oranlarının zirvelere yaklaştığı yönündeki sinyallere ve bugüne kadar uygulanan parasal sıkılaştırmanın artık kredi büyümesi üzerinde baskı oluşturduğuna dair açık kanıtlara rağmen gerçekleştiği vurgulandı.

ABD Ekonomik Büyüme Hızı Kurum Beklentilerini Aştı

Üçüncü çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 büyüme (yıllık bazda yüzde 4,9) sağlandığına dikkat çekilirken bu oranın kurumun Eylül ayı Küresel Ekonomik Görünüm tahminlerinden (yüzde 0,4) daha hızlı olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Hanehalkı harcanabilir gelirindeki düşüşe rağmen tüketici harcamalarının hızlandığı, hükümet harcamaları ve stok birikiminin de büyümeye önemli derecede katkı sağladığı bildirildi.

Çin de Benzer Performans Sergiledi

Çin’in ekonomik büyümesinin de Küresel Ekonomik Görünüm raporundaki beklentileri aştığına değinildi. Yüzde 4’lük tahmine kıyasla üçüncü çeyrekte yıllık bazda 4,9 ile beklentilerin aşıldığına dikkat çekildi.

Tüketici harcamalarındaki toparlanmanın, emlak faaliyetlerindeki keskin düşüşe rağmen üçüncü çeyrekte bir miktar ivme kazandığının altı çizildi.

Açıklamada, yavaşlayan endüstriyel üretim ve imalat satın alma yöneticileri endeksindeki yumuşaklık ile birlikte küresel imalat faaliyetlerindeki belirgin zayıflığı da değinildi.

Özellikle Avrupa’da imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksinin eşik değer olan 50’nin altında kaldığına dikkat çekildi.

Raporda ayrıca bankaların özel sektöre verdiği kredilerin de yavaşladığı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.