Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ve Avrupa için Haberler Kötü! Resesyon İhtimali Arttı

Fitch Ratings, Euro Bölgesi ve ABD için resesyon ihtimallerinin arttığını belirten raporu paylaştı. Raporda jeopolitik risklere ve enflasyona vurgu yapıldı.
ABD ve Avrupa için Haberler Kötü! Resesyon İhtimali Arttı
HABER GİRİŞ

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Euro Bölgesi’ni kapsayan ekonomik beklentilerini paylaştı. Önümüzdeki süreçte artan enflasyon karşısında azalan tüketici talebi sebebiyle resesyona girmelerinin beklendiği ifade edildi. Euro Bölgesi’nde gerçekleşecek resesyonun ABD’den daha önce başlaması bekleniyor.

Ayrıca yine Euro Bölgesi’nde resesyonun, doğalgaz krizinin enerji fiyatlarında hareketliliği artırması sebebiyle daha ağır yaşanacağı düşünülüyor. Hane halklarının olası bir şoka hazırlandığı, harcamaları kıstığı bildirildi.

Hükümetlerin Maliyeti Artacak

Fitch, yükselen faiz oranları ve küresel çaptaki enflasyon nedeniyle gelecek yıl hükümetlerin fonlama maliyetlerinin artmasını bekliyor.

Kovid-19 salgınına ilişkin belirsizlikler, emlak sektöründeki gerilim nedeniyle Çin’in gelecek yıl küresel büyümeyi ciddi bir şekilde artırması tahmin ediliyor. Yapılan açıklamaya göre 2023’te daha zayıf küresel büyümeye, daha yüksek ülke borçlanma maliyetleri eşlik edecek.

Riskler Arttı

Jeopolitik risklerin yüksek seyrini sürdürdüğü belirtilen verilerde, Rusya ve Ukrayna’da olduğu gibi Çin-ABD ilişkilerinde de uzlaşmaya yönelik net bir adımın olmadığına dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Tedarik zincirlerinin küresel çatışmalardan etkilendiği, mevcutta var olan risklerin yayılma eğilimi gösterdiği kaydedildi. Gelişen piyasaların ülke kredilerine ilişkin risklerinin doların değerlenmesiyle arttığı ifade edildi.

Dikkatlerin, gelecek yıl daha çok döviz rezervlerine oranla finansman ihtiyacı fazla olan, daha küçük gelişen piyasa ekonomileri üzerinde olacağı vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.