Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Ukrayna Tahılının Sevkiyatına Destek Verecek

Tahıl sevkiyatı için yapılan dörtlü anlaşmaya ilişkin konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, Ukrayna tahılının sevkiyatına her türlü desteğin verileceğini bildirdi.
ABD, Ukrayna Tahılının Sevkiyatına Destek Verecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son günlerin en çok konuşulan konularından olan tahıl koridoru anlaşması hakkında bir yorum da ABD’den geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, geçtiğimiz Cuma günü Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında imzalanan ve Ukrayna tahılının dünya pazarına güvenli bir şekilde ihraç edilmesini içeren anlaşmaya her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Bu tahılın dünya pazarına ulaşmasının ne kadar önemli olduğunu bildiklerini, bu nedenle Türk müttefiklerine ve BM’ye her türlü desteği esirgemeyeceklerini dile getirdi.

Tahılın en etkili şekilde Karadeniz limanlarından sevk edilebileceğini belirten isim, Rusya’nın Ukrayna’nın liman kenti Odessa’ya düzenlediği füze saldırısına değindi.

İstanbul’da yapılan tahıl anlaşmasının ardından, hafta sonu Odessa limanına füze saldırısı düzenlenmiş ve bu durum dünya liderleri tarafından kınanmıştı.

GCM Yatırım Banner

Price, Rusya’nın yaptığı bu saldırının, söz konusu anlaşmanın altını oyduğunu söyledi. Anlaşmanın halen geçerli olduğunu ve uygulanmasını dört gözle beklediklerini ifade etti.

Ukraynalı yetkililer de saldırıya rağmen sevkiyata hazırlandıklarını ve ilk sevkiyatın 27 Temmuz Çarşamba günü yapılacağını bildirdi.

İhracatı Artırmak için Başka Yollara İhtiyaç Var

Günlük basın bülteninde konuyu değerlendiren Price, anlaşmanın sonuçlanmasında aracılık eden Ukrayna, BM ve Türk yetkililerle yakın koordinasyon içinde olduklarını söyledi.

Savaşın başından bu yana Ukrayna’nın tahıl ihracatında nispeten artış olduğunu, daha da artması için Karadeniz limanlarını açmanın şart olduğunu sözlerine ekledi.

Rusya’nın kendi gıda ürünlerini ihraç etmek için tüm yollara baktığını belirten Price, Rusya’nın bir gıda krizine yol açacağı gerçeğiyle, Ukraynalı dostlarıyla birlikte çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Şu an Ukrayna tahılının ihracatının Karadeniz limanlarının açılmasına bağlı olduğunu ancak ihracat seviyesini artırmak için başka yollara da ihtiyaç olacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın