Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ÜFE Rakamları Açıklandı: Beklenen Düşüş Gerçekleşti

Küresel piyasaların merakla beklediği, Amerika üretici enflasyonu açıklandı. Veriler ekonomistlerin beklentisini karşıladı.
ABD ÜFE Rakamları Açıklandı: Beklenen Düşüş Gerçekleşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics), Kasım ayına ait üretici fiyat endeksini (ÜFE) açıkladı. Ekim ayında yüzde 8 gelen yıllık ÜFE, Kasım’da yüzde 7,4’e geriledi. Piyasanın beklentisi de yüzde 7,2 – 7,4 arasında gelmesiydi.

Üretici enflasyonu bu yılın ilk ayında yüzde 10,1 oranındaydı. Devam eden aylarda yükselişe geçerek Mart’ta yüzde 11,7’ye kadar yükseldi. Maliyetlerdeki artış üreticileri de zorlarken, ABD Merkez Bankası’nın (FED) uyguladığı para politikası adımlarıyla birlikte gevşedi.

Bu doğrultuda kademeli olarak düşüş gösteren ÜFE, Temmuz’da yüzde 9,7, Ağustos’ta yüzde 8,7, Eylül’de yüzde 8,5 ve Ekim’de yüzde 8,1’e geriledi.

ABD ÜFE’si Aylık Bazda Yüzde 0,3 Arttı

ABD ÜFE'si Aylık Bazda Yüzde 0,3 Arttı
Kaynak: Bureau of Labor Statistics

Üretici enflasyonu Kasım’da, bir önceki aya göre yüzde 0,3 artarak yüzde 0,2 olan beklentinin üzerinde çıktı. Çekirdek ÜFE yıllık bazda yüzde 6,7 ile yüzde 7,2’lik beklentinin altında artış gösterdi.

Nihai talep hizmetleri endeksi Kasım’da yüzde 0,4 oranında artış gösterdi. Menkul kıymet komisyonculuğu, ticaret, yatırım danışmanlığı ve ilgili hizmetler yüzde 11,3 arttı. Taze ve kuru sebze fiyatlarında yüzde 38,1 oranında artış olurken, bu durum gıda endeksine yüzde 3,3 artış olarak yansıdı.

GCM Yatırım Banner

Gıda, enerji ve ticaret hizmetleri hariç ÜFE, bir ay öncesine göre yüzde 0,3 artışla yıllık bazda yüzde 4,9 oldu.

Emtia ürünlerinden işlenmiş mal fiyatları yüzde 0,9, işlenmemiş mallar yüzde 3,2 gerilerken, hizmet fiyatları yüzde 0,6 arttı. İşlenmiş mallardaki düşüş beşinci ayına taşındı.

İşlenmemiş gıda ve enerjide yüzde 0,2 oranında düşüş olurken, işlenmiş ara mallar için fiyatlar yıllık bazda yüzde 7,7 arttı.

İşlenmiş ara mallardaki düşüşün benzin, çelik fabrikası ürünleri, doğal gaz, birincil temel organik kimyasallar ve endüstriyel elektrik gücündeki azalmadan kaynaklandığı belirtildi. Ham petrol, mısır, narenciye fiyatları ve meyvelerde de düşüş olurken, patates hariç taze sebzelerde yüzde 43,1’lik artış gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.