Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD: Türkiye’ye F-16 Satışı Güvenlik Çıkarlarımızla Uyumlu

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kongre’ye yolladığı bir mektupta Türkiye'ye F-16 satışı ile Rusya-Ukrayna savaşındaki tutumu hakkında bilgi paylaşıldı.
ABD: Türkiye’ye F-16 Satışı Güvenlik Çıkarlarımızla Uyumlu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Reuters haber ajansında yer alan bilgiye göre ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye potansiyel F-16 savaş uçağı satışının ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Kongre’ye gönderdiği bir mektupta, bu kararın NATO’nun uzun vadeli birliğine hizmet edeceğine inandıkları aktarıldı.

17 Mart tarihli olan mektubun Yasama-Kongre İlişkilerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Naz Durakoğlu’nun imzasını taşıdığı söylendi. Türkiye’nin Ukrayna’ya desteği ve savunma bağları için “bölgede kötü niyetli etki için önemli bir caydırıcı” nitelendirmesi yapıldı.

F-16 savaş uçaklarının satışına dair tam olarak net bir bilgilendirme yapılmadı. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemleri almasının ardından geçtiğimiz yıllarda ABD ile ilişkiler bozulmuş ve tansiyon bir hayli yükselmişti. Türkiye, ABD’den 100’den fazla F-35 jeti sipariş etmişti. Fakat S-400 alımının ardından ABD satış yapmamıştı.

Türkiye’nin aldığı bu karar nedeniyle ABD birçok yaptırım uygulamış, bu da dolar kurunda sert yükselişlere yol açmıştı. Söz konusu mektupta, o zaman uygulanan yaptırımlar için Ankara’nın ödediği bir bedel tanımlaması yapıldı.

GCM Yatırım Banner

İlaveten “Yönetim, bu satışın ABD ulusal güvenliğinin yanı sıra uzun vadeli NATO ittifak birliği, ekonomik ve ticari çıkarlarıyla olduğuna inanmaktadır. Önerilen satış Kongre’den bir bildirim gerektirecektir” ifadesine yer verildi.

Türkiye’nin Karadeniz’de Ukrayna ve Rusya ile deniz sınırını paylaştığı, savaş sürecinde her iki ülkeyle de iyi ilişkilere sahip olması nedeniyle görüşmelerde İstanbul’da ev sahipliği yaptığı söylendi.

Açıklamada “Rusya ile enerji, savunma ve ticaret alanlarında yakın ilişkiler kurarken ve ağırlıklı olarak Rus turistlere güvenen Türkiye, Ukrayna’ya insansız hava aracı satarak Moskova’yı kızdırdı.” ifadesine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.