Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tüketici Güveni Yine Düştü! Endeks Resesyon Alarmı Veriyor

Haftanın beklenen verileri arasında yer alan ABD tüketici güveni açıklandı. Şubat’ta dünyanın en büyük ekonomisinde durum ne?
ABD Tüketici Güveni Yine Düştü! Endeks Resesyon Alarmı Veriyor
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda beklenen ABD verisi açıklandı. Rapora göre Conference Board’un (CB) tüketici güven endeksi, Şubat’ta yine düştü. Kötüleşen beklentilerin mevcut durumun olumlu görünümünde baskı oluşturduğunu belirten Conference Board’un endeksi, art arda ikinci ayında geriledi.

Ocak okuması 106’ya aşağı yönlü revize edilirken Şubat’ta rakam 102,9 seviyesinde gerçekleşti. Piyasanın 108,5’lik beklentilerinin çok altında kaldı. Tüketicilerin mevcut iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin değerlendirmelerine dayanan mevcut durum endeksi geçen ayki 151,1’den 152,8’e yükseldi.

Buna karşılık tüketicilerin gelir, iş ve işgücü piyasası koşullarına ilişkin kısa vadeli görünümüne dayanan beklentiler endeksi, Ocak ayında aşağı doğru revize edilen 76’dan 69,7’ye indi.

Conference Board, bu noktada beklentiler endeksinin 80’in çok altına düştüğünü vurguladı.
ABD Tüketici Güveni Şubat
Kaynak: Conference Board

Bu seviyenin, genellikle gelecek yıl içinde bir resesyona işaret etmesine dikkat çekti ki son 12 ayın 11’inde bu seviyenin altında kaldı.

Conference Board’un Kıdemli Ekonomi Direktörü Ataman Özyıldırım, Şubat verilerinin 35 ila 54 yaş arası haneler ve 35.000 dolar veya üstü kazanan haneler için güvendeki büyük düşüşleri yansıttığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Beklentilerdeki karamsarlığa ilişkin şöyle değerlendirmede bulundu:

“İleriye bakıldığında görünüm çok daha kötümser görünüyor. Önümüzdeki altı ayda işlerin, gelirlerin ve iş koşullarının nereye gittiğine dair beklentilerin tümü Şubat ayında keskin bir şekilde düştü.”

Ocak ayında beklentilerin üzerinde gelen enflasyona da değinen Özyıldırım, geçen ayki yüzde 6,7’den yüzde 6,3’e düşen 12 aylık enflasyon beklentilerinin iyileştiğini dile getirdi.

Bunu, “tüketiciler yüksek fiyatlar ve yükselen faiz oranları karşısında harcamalarını geri çekmenin erken belirtilerini gösteriyor olabilir” ifadeleriyle yorumladı. Yani ABD Merkez Bankası’nın sıkı para politikasının ekonomiyi soğutmada işe yaramaya başlamış olabileceğinin sinyalini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.