Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tahıl Sevkiyatı Girişiminin Uzatılmasında Israrcı

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamaya paralel sözler söyleyerek, dünyanın Ukrayna tahılına ihtiyacı olduğunu belirtti.
ABD Tahıl Sevkiyatı Girişiminin Uzatılmasında Israrcı
HABER GİRİŞ

Karadeniz tahıl sevkiyatına dair tartışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde dünyanın Ukrayna tahılına ihtiyacı olduğunu söyleyen ve Karadeniz tahıl sevkiyatı girişiminin devam etmesi gerektiğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, bu ifadesini yineledi.

Günlük basın toplantısında sözü bir kez daha bu konuya getiren Price, müzakerelerin uzatılması için kritik bir noktada olunduğuna, girişimin uzatılması için tüm tarafların rızasının gerektiğine dikkat çekti.

“Dünyanın buna ihtiyacı var. Süresinin uzatılması ve kapsamının genişletilmesi gerektiğine inanıyoruz.” diyen Price, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’in girişimi sayesinde milyonlarca tonluk tahılın dünya piyasasına dağıtıldığını hatırlattı.

Bu girişimin dünya gıda fiyatlarındaki artışın da önüne geçtiğini söyleyerek, Rusya’nın tahıl ve gübre ihracatını engellediği yönündeki iddiaları yalanladı.

Ukrayna’dan BM ve Türkiye’ye Çağrı

Tahıl koridoru anlaşmasının geçerlilik süresi 18 Mart’ta sona erecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçen hafta yaptığı açıklamada, tahıl sevkiyatının devam etmesine yönelik çalışmaların BM, Rusya ve Ukrayna ile birlikte sürdüğünü söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda anlaşmanın 120 günü içerdiğini, Rusya’nın pozisyonunun anlaşmayı 60 gün uzatma yönünde olduğunu söyledi.

Bunun daha önce imzalanan anlaşma ile çeliştiğini ifade eden isim, girişimin garantörleri olarak BM ve Türkiye’nin resmi pozisyonunu beklediklerini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova ise tahıl anlaşması kapsamında Ukrayna tarafının etkili bir şekilde yer aldığını fakat Rusya’nın Batı yaptırımları ile engellenmeye çalışıldığını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın