Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD: Tahıl Konusunda Erdoğan-Putin Görüşmesinden Umutluyuz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Karadeniz Tahıl Anlaşması'nın yeniden tesis edilmesi konusunda, Erdoğan ile Putin’in görüşmesinden başarı çıkacağını düşünüyor.
ABD: Tahıl Konusunda Erdoğan-Putin Görüşmesinden Umutluyuz
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasını askıya alması yeniden dünyanın gündemine otururken, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rusya’yı Karadeniz Tahıl Anlaşması’na geri dönmeye çağırdı. Karadeniz Girişimi’nin sona ermesiyle, en savunmasız olanların en yüksek bedeli ödeyeceğini söyleyerek kıtlık ve gıda güvensizliği uyarısı yaptı.

BM Siyasi ve Barış İnşası İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo da geçen hafta yaptığı açıklamada Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın sonlandırılmasının küresel gıda fiyatlarının hızla artmasına sebep olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bu konuyu konuşacaklarını söyleyip, iyimserliğini aktarmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ise Erdoğan ile Putin arasında yapılacak olan anlaşmadan başarı çıkacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in, tahıl girişimi konusunda bölgedeki tüm müttefiklerin ve ortakların desteğini memnuniyetle karşılayacağını söyleyerek, söz konusu görüşmenin olumlu sonuçlanacağına dair pozitif beklentilerini açıkladı.

Öte yandan deniz hattının dışında, diğer yollarla Ukrayna’dan yapılacak tahıl sevkiyatında eski hacimlerin yakalanmasının zor olacağını sözlerine ekledi.

Rusya’nın Karadeniz tahıl girişiminden çekilmesinin hemen ardından geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği füze ve insansız hava araçları saldırılarının çok sayıda sivili öldürdüğü ve yaraladığını da belirtti.

Miller ayrıca  İsrail Meclisinin, Yüksek Mahkeme’nin hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak tartışmalı yasa tasarısını onaylaması talihsizlik olarak nitelendirdi.

(Kaynak: AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu