Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BM Uyardı: Rusya’nın Kararıyla Küresel Gıda Fiyatları Artışa Geçti

Birleşmiş Milletler yetkilileri, Rusya'nın Tahıl Anlaşması'ndan çekilme kararının ardından küresel gıda fiyatlarının yükselmeye başladığına dikkat çekti. Detaylar haberde;
BM Uyardı: Rusya’nın Kararıyla Küresel Gıda Fiyatları Artışa Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde Rusya’nın Tahıl Anlaşması’ndan çekilme kararının etkileri ele alındı. Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın sonlandırılmasının küresel gıda fiyatları üzerinde ciddi etkilerinin olacağı belirtildi.

Bu kararın özellikle gelişmekte olan ülkeler üzerinde geniş çaplı etkiler oluşturabileceği belirtilirken, Moskova yönetimine anlaşmaya geri dönme çağrısında bulunuldu.

DiCarlo: Tehdit İçeren Açıklamalar Bu Ortamda Kabul Edilemez

BM Siyasi ve Barış İnşası İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo, yaptığı konuşmada bu konuya değinirken, anlaşmanın bozulmasının ekonomisi kırılgan ülkelerde tarım, enerji ve mali krizleri derinleştireceği uyarısında bulundu.

Rusya cephesinin Ukrayna limanlarına yönelik saldırılarının gıda güvenliğine ağır bir darbe daha vurduğuna dikkat çeken isim, Karadeniz sularında seyir halindeki sivil gemilerin hedef alınabileceğine yönelik tehdit içeren açıklamaların kabul edilemez olduğunun altını çizdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @DicarloRosemary

Mevcut durumun daha da kötüye gitmesine neden olacak her türlü eylem ve açıklamalardan sakınılması gerektiğini söyleyen DiCarlo, Karadeniz’de bu nedenle çıkacak bir çatışmanın sonuçlarının her kesim için korkunç olacağı uyarısında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Griffiths’ten Türkiye’ye Teşekkür Mesajı

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths de Rusya’nın kararının çok zor günler yaşayan milyonlarca insan üzerinde etkisinin olduğunu ifade etti.

Rusya’nın anlaşmadan çekilmesinin büyük hayal kırıklığı yarattığını ve son dönemde yaşanan gelişmelerin alarm verici olduğunu söyleyen Griffiths, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal sürecinin başlamasından bu yana Çarşamba gününün tahıl fiyatlarının en fazla artış gösterdiği gün olarak kayıtlara geçtiği bilgisini verdi.

Uluslararası birliği sağlayarak ve diplomasiyi kullanarak tahıl ihracatını gerçekleştirmek adına BM’nin çabalarının aralıksız süreceğini söyleyen isim, bu bağlamda özellikle Türkiye hükümetine olağanüstü çabaları ve desteği için teşekkürlerini iletti.

Sözlerinin sonunda Rusya’nın kararının 362 milyon insanın geleceğini doğrudan etkileyeceğini, bu kararın açlık ve ölüm anlamına geldiğini söyledi.

Rusya yönetimi, ülkenin gıda ve gübre ihracatını iyileştirme taleplerinin karşılanmadığı ve Ukrayna’dan fakir ülkelere yeterince tahıl ulaşmadığı gerekçeleriyle Pazartesi günü Tahıl Anlaşması’ndan çekildiğini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.