Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Savunma Sektörü Tedarik Kesintisi ve Yüksek Talep ile Karşı Karşıya

Dünya genelinde gerilimin artması, dünyanın en büyük ekonomisinin savunma sanayisine olan ilgiyi artırdı. Ayrıntılar geliyor...
ABD Savunma Sektörü Tedarik Kesintisi ve Yüksek Talep ile Karşı Karşıya
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş ve Çin-Tayvan gerilimi, yüksek teknolojili Amerikan yapımı silahlara olan talebin artmasına neden oldu. Devam eden tedarik zinciri krizi ve enflasyon yükselmeye devam ederken, askeri sanayi gözlemcileri ABD savunma sektörünün buna nasıl yanıt vereceğini merak ediyor.

Marathon Initiative’in kurucu ortağı ve müdürü Elbridge Colby, “Silahlarımız için bileşenler üretmesi için Çin’e güvenemeyiz. Bu bir dereceye kadar potansiyel olarak yaptığımız şeydir. Bilerek ya da bilmeyerek” açıklamasını yaptı.

ABD dünyanın en büyük savunma bütçesine sahip olmasına rağmen tedarik zincirinde zorluklarına karşı zorlanabiliyor. Pentagon ise büyük bütçesi ve harcamaları nedeniyle eleştiriliyor.

Hükümet Gözetimi Projesi Savunma Bilgi Merkezi analisti Julia Gledhill, “Gelecek yılın ulusal güvenlik bütçesi muhtemelen yaklaşık bir trilyon buçuk dolar olacak. Kongre, Savunma Bakanlığı’nın mali durumunu etkin bir şekilde yönetmediğini defalarca göstermesine rağmen, bu sayıya on milyarlarca dolar eklemek istiyor.” diye konuştu.

Center for a New American Security’nin kıdemli üyelerinden Chris Dougherty, savunma bütçesinin üstünü kapatacağını zannetmediklerini belirterek, ihtiyaç duyulduğu zamanda ve yerde üretimi ölçeklendirme ve artırma yeteneği geliştireceklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

ABD’de bu hafta Eylül ayı enflasyon verileri açıklandı. Ülkede enflasyon beklentileri aşarak yüzde 8.2 seviyesinde geldi. Artan enflasyonun savunma sanayii üzerindeki etkisinin nasıl olacağı merak ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.