Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Rusya’nın Yaptırımlardan Kaçmasını Önleyecek

ABD hükümeti, Rusya’ya yönelik ağır ekonomik yaptırımları atlatma ihtimaline karşı harekete geçiyor. Detaylar haberde…
ABD, Rusya’nın Yaptırımlardan Kaçmasını Önleyecek
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımlarına da yenileri ekleniyor. Savaşın başladığı günden bu yana Rusya ekonomisini çökertmek amacıyla ağır ekonomik yaptırımlar uygulamaya kondu.

ABD Başkanı Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı, Rusya’nın yaptırımlardan kaçmasını engellemek için yeni önlem hazırlığında olduklarını söyledi. Ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, ilerleyen günlerde odak noktalarının kaçakçılık üzerine olacağını söyledi.

Sullivan açıklamasında, “Önümüzdeki bir iki hafta içinde, hem Rusya içinde hem de ötesinde bu kaçırmayı kolaylaştırmaya çalışan hedefleri belirleyen bazı duyurular yapacağız” ifadelerini kullandı.

Danışman ayrıca Rusya’nın Ukrayna’ya fayda sağlayan silah transferlerini bozmaya yönelik herhangi bir çabasının Batı ile olan gerilimi artırabileceğini söyledi.

Sullivan’dan 5. Madde Uyarısı

ABD’nin Ukrayna topraklarında bir faaliyeti olmadığını belirten Sullivan, “Ruslar malzemelerin toplandığı NATO topraklarına saldıracak olursa, bu 5. maddeyi gündeme getirecek ve oyunun kurallarını tamamen değiştirecektir.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

NATO tüzüğünün 5. maddesi, askeri ittifakın bir üyesine yapılan saldırının tüm üyelerine yapılmış olduğunu söylüyor.

Sullivan son günlerde kamuoyunda tartışılan herhangi bir üst düzey ABD yetkilisinin yakında Kiev’i ziyaret edip etmeyeceğine dair soruları yanıtsız bıraktı ve Ukrayna’da savaşın aylarca ya da daha uzun süre devam edebileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.