Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD: Putin’in Mariupol Zaferi İddia, Ukraynalı Savaşçılar Tutunuyor

ABD'den Putin'in Mariupol zaferinin bir iddia olduğu yorumu gelirken, Ukraynalı askerlerin son tabyalarına tutunduğu söylendi.
ABD: Putin’in Mariupol Zaferi İddia, Ukraynalı Savaşçılar Tutunuyor
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin savaşın en büyük muharebesinde zafer ilan etti ve haftalarca süren aralıksız bombardımanın ardından Mariupol’un kurtarıldığını söylemişti. Ukraynalı savaşçıların ise Mariupol’daki son tabyalarına tutundukları açıklandı.

ABD ise Putin’in iddiasına itiraz etti ve Ukrayna kuvvetlerinin hala şehirde karaya sahip olduğuna inandığını söyledi. Ukrayna Putin’in Mariupol’daki güçleriyle son bir çatışmadan kaçınmak istediğini, çünkü onları yenecek birlikleri olmadığını belirtmişti. Ukraynalı yetkililer de sivillerin ve yaralı askerlerin tahliyesi için yardım çağrısında bulundu.

Kremlin’de televizyonda yayınlanan bir toplantıda Putin, savunma bakanını ve Rus birliklerini Mariupol’u özgürleştirmeye yönelik çabaları için tebrik etti. Ayrıca Azovstal çelik fabrikasını içeren sanayi bölgesine saldırmanın gereksiz olduğunu söyledi.

Putin, “Bu yeraltı mezarlıklarına tırmanmaya ve bu sanayi tesislerinde yeraltına girmeye gerek yok. Bu sanayi bölgesini kapatın, böylece bir sinek bile geçemez,” dedi.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde önemli bir liman olan Mariupol, Rus ayrılıkçıların elindeki bölgeler ile Moskova’nın 2014’te ele geçirdiği Karadeniz yarımadası Kırım arasında yer alıyor. Şehri ele geçirmek Rusya’nın iki bölgeyi birbirine bağlamasını sağlayacak.

GCM Yatırım Banner

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ise gece geç saatlerde yaptığı konuşmada, Rusya’nın yeni tabur taktik gruplarını harekete geçirmek de dahil olmak üzere en azından bazı zaferler hakkında konuşmak için elinden geleni yaptığını söyledi.

Zelenskiy, “Sadece kaçınılmaz olanı erteleyebilirler. Bu, işgalciler ne derse desin Rusya’ya direnmeye devam eden Mariupol şehri de dahil olmak üzere topraklarımızı terk etmek zorunda kalacağı zamandır,” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın