Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenskiy: Ekonomik Kayıplar için Ayda 7 Milyar Dolar Lazım

Mariupol’de hala 120 bin sivilin abluka altında olduğunu söyleyen Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, savaşın yıkıcı etkilerinden bahsetti.
Zelenskiy: Ekonomik Kayıplar için Ayda 7 Milyar Dolar Lazım
HABER GİRİŞ

Rusya – Ukrayna savaşı üçüncü ayına girmeye hazırlanırken, Perşembe günü Mariupol olayı en çok konuşulan konu oldu. Rus tarafı liman kentinin ele geçirildiğini duyurdu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, son açıklamasında “Mariupol’ün çoğunu uzun zaman önce ele geçirdiklerini ben de siz de çok iyi biliyoruz ama şehirde Ukrayna askerlerinin kaldığı kısımlar var.” ifadesini kullandı.

Şehirde hala askerlerin ve sivillerin olduğunu söyleyen Zelenskiy, yaklaşık 120 bin sivilin abluka altında olduğunu açıkladı. Bunların ise çoğunun kadın ve çocuklardan oluştuğunu söyledi. Azovstal fabrikasında yaklaşık 400 yaralı Ukrayna askerinin bulunduğunu belirten Ukrayna lideri, askerlerin takas işlemiyle iade edilmesi için karşı tarafa teklifte bulunduklarını aktardı.

Rusya’nın saldırısı nedeniyle oluşan ekonomik kayıpları telafi etmek için Ukrayna’nın aylık 7 milyar dolara ihtiyacı olduğunu açıkladı. Dünya Bankası yetkilileriyle video konferans şeklinde düzenlenen toplantıda, ülkede; hastanelerin, okulların, üniversitelerin ve altyapının yıkıma uğradığını söyledi.

Karadeniz limanlarının abluka altına alınması sebebiyle ülkenin ihracatının ve dünyanın gıda güvenliğinin de etkilendiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Dünya Bankası Başkanı David Malpass Ukrayna’da meydana gelen hasarın kabaca 60 milyar dolara ulaştığını açıklarken, IMF Başkanı Kristalina Georgieva savaşın Ukrayna ekonomisi için yıkıcı olduğunu dile getirdi.

Putin Mariupol ile Zafer Kazandığını Söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna’daki savaşın en büyük muharebesinde zafer kazandığını belirtirken, 2 aydır kuşatma altında olan kentin kurtarıldığın iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise söz konusu yoruma ilişkin olarak “çok eskimiş oyun kitaplarından daha fazla dezenformasyon” ifadesini kullandı.

Moskova, Rusya’nın Mariupol’den 140 bin sivili tahliye ettiğini bildirirken, Kiev hükümeti bunların zorla sınır dışı edildiğini ve savaş suçu sayıldığını iddia etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.