Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Pakistan için Harekete Geçti: Yeni Yardım Paketi Duyuruldu

ABD yönetimi, selden etkilenen Pakistan'a yardım etmeye devam edileceğini duyurdu ve yeni yardım paketi hakkında bilgiler verdi. Detaylar...
ABD, Pakistan için Harekete Geçti: Yeni Yardım Paketi Duyuruldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Pakistan’a ABD’den yeni bir destek geliyor. Ülkenin İslamabad Büyükelçiliği, Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Pakistan’a 30 milyon dolar daha yardım edeceğini söyledi.

Yardımın, son aylarda şiddetli sel nedeniyle günlük yaşamlarını sürdürmekte güçlük çeken milyonlarca insana yardım etmek amacıyla kullanılacağı belirtildi.

ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, ABD hükümetinin yardım kuruluşuna atıfta bulunularak şu ifadelere yer verildi:

“Yeni yardım fonu, acil ihtiyaçlara dönük çabaları ve selden en çok etkilenen topluluklara yönelik yardımı artıracak. ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) 4 milyondan fazla kişiye ulaşmasını sağlayacak.”

ABD’nin Toplam Yardım Miktarı 100 Milyon Dolara Yaklaştı

Finansman, ABD’den Pakistan’a afetle ilgili bu yılki yardımın toplamını 97 milyon dolara çıkarmış olacak.

GCM Yatırım Banner

ABD Büyükelçisi Donald Blome, güneydeki Sindh eyaletindeki selden etkilenen bölgeleri ziyareti sırasında, yeni yardımın yiyecek ve tıbbi destek sağlamaya yardımcı olacağını söyledi. Ayrıca kışa kadar evsiz vatandaşlara barınak malzemeleri sağlanmasında da kolaylık sağlayacağını belirtti.

Pakistan Daha Fazla Destek Talep Ediyor

Pakistanlı yetkililer, 1000’den fazla insanın ölümüne neden olan, bunun yanı sıra on milyonlarca insanı yerinden eden sağanak muson yağmurlarının ülkeye zararının 40 milyar dolardan fazla olduğunu öngörüyor.

Bazı Pakistanlı liderler, ülkeye yardım konusunda dünyanın daha fazlasını yapması gerektiğini ifade ediyor. Küresel sera gazı emisyonlarının çok küçük bir kısmını üretmesine rağmen iklimle ilgili felaketlere karşı oldukça savunmasız olan Güney Asya ülkesine daha fazla finansal destek sağlanmasını istiyorlar.

BM, Acil Yardım Fonunu Artırmıştı

Birleşmiş Milletler (BM) bu ay Pakistan’a yönelik acil insani yardım fonunu beş kat revize ederek 160 milyon dolardan 816 milyon dolara çıkarmıştı.

Su kaynaklı hastalıkların artması, artan açlık korkusu ve selden sonra benzeri görülmemiş yeni tehlikelerin ortaya çıkmasının bu kararın alınmasında etkili olduğu belirtilmişti.

Bunun yanı sıra Dünya Bankası’dan bu ayın başlarında yapılan açıklamada, ülkede selden etkilenen bölgeleri desteklemek için mevcut finanse edilen projelerinden 2 milyar dolar tahsis edileceği duyurulmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın