Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Konut Fiyatlarında Artış Sürüyor mu? Son Veriler Geldi

ABD S&P CoreLogic Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, Kasım 2023 döneminde bir önceki aya kıyasla gerileme gösterdi. Detaylar haberde;
ABD Konut Fiyatlarında Artış Sürüyor mu? Son Veriler Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

S&P CoreLogic Case-Shiller, Kasım 2023 dönemine ilişkin ulusal konut fiyat endeksi verilerini yayımladı. Verilere göre ülkedeki konut fiyatları Kasım döneminde aylık bazda gerileme gösterdi. Yıllık bazda ise artış devam etti.

Ulusal Konut Fiyat Endeksi, geçen yıl Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 0,2 düştü. Konut fiyat artışları, 9 ay art arda görülen yükseliş serisinin ardından yüksek konut kredi (mortgage) faizlerinin talebi azaltmasıyla söz konusu dönemde yavaşladı.

Mortgage faizlerinin yüzde 7,79 ile 20 yılın zirvesine yükselmesi konut talebini azaltırken faizler o dönemden beri düşüş gösterse de yüksek fiyatlar nedeniyle talep hala düşük seyrediyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) 2024 yılı içinde faiz indirimleirne başlayacağı beklentisinin konut kredisi faizlerini düşürmesi bekleniyor.

Öte yandan yıllık bazda fiyat artışları yükseliş gösterdi. Ulusal konut fiyat endeksi, Kasım 2023’te bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1‘lik artış kaydetti. Endeks, Ekim 2023’te yıllık yüzde 4,7 yükselmişti.

ABD’nin 20 kentindeki konut fiyatlarına ilişkin endeks ise aynı dönemler için yüzde 5,4 artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Endeksteki 20 kent arasında konut fiyatlarının yıllık bazda en fazla yükseldiği kent yıllık bazda yüzde 8,2 artışla Detroit oldu. Yüzde 8 ile San Diego ve yüzde 7,4 ile Cleveland ve New York ise konut fiyatlarının en fazla yükseldiği diğer kentler olarak sıralandılar. Konut fiyatları Portland’da ise yıllık yüzde 0,7 düşüş gösterek dikkat çekti.

Aylık bazda ise hem ulusal konut fiyat endeksi hem de 20 kentteki konut fiyatlarına ilişkin endeks mevsim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 0,2 azalış kaydetti. Söz konusu değişim, Ocak 2023 döneminden bu yana ilk aylık gerileme olarak kayıtlara geçti.

S&P Dow Jones Indices Emtia, Reel ve Dijital Varlıklar Başkanı Brian Luke, konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ülkede konut fiyatlarının Kasım 2023 döneminde, tüm zamanların en yüksek seviyesinden düşüşe geçtiğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.