Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İran’a Yaptırım Muafiyeti Uyguladı

Uzun yıllardır İran’a yaptırım uygulayan ABD, esir takası karşılığında muafiyet kararı aldı. Detaylar haberde…
ABD İran’a Yaptırım Muafiyeti Uyguladı
Yorum

Amerika’nın yaptırımları nedeniyle alacaklarını tahsil edemeyen İran, ambargoyu delecek bir anlaşma haberi ile gündeme geldi. Washington, İran’da tutuklu bulunan 5 Amerikan vatandaşı için Tahran’la anlaşma yoluna gitti.

Bu kapsamda tutuklu Amerikalıların serbest bırakılması karşılığında Tahran, 6 milyar dolar büyüklüğündeki yaptırımdan muaf tutuldu.

Dondurulan parasını Güney Kore’den Katar’a transfer etmesi için İran’a imkan tanıyan bir feragatname hazırlandı.


Washington yönetiminin Molla rejimi ile anlaşma sağlaması Cumhuriyetçi kanatta yoğun eleştiri aldı.

Cumhuriyetçiler, yaptırım listesinde ilk sırada gelen İran’ın ekonomisinin ABD tarafından güçleneceği yönünde endişelerini paylaşırken anlaşma, “6 milyar dolarlık şantaj” olarak tanımlandı.

Yönetimin aldığı kararı savunan Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, “Burada yapılmaya çalışılan, haksız yere tutulan 5 Amerikalının serbest bırakılmasını güvence altına alan bir düzenlemedir” şeklinde açıklamada bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu