Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İmalat Sanayi PMI Nisan’da Yükselişini Sürdürdü

ABD'de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Nisan ayında yükselişini sürdürerek yeni bir zirveye ulaştı. Ayrıntılı veriler haberde...
ABD İmalat Sanayi PMI Nisan’da Yükselişini Sürdürdü
HABER GİRİŞ

ABD’de imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Nisan ayı verileri açıklandı. Paylaşılan rapora göre imalat sanayi PMI üzerinde Nisan’da aylık bazda 0,9 puan artış gerçekleşti ve 59,7’ye çıktı.

Bu artış ile beraber son 7 ayın en yüksek seviyesi görüldü. S&P Global tarafından açıklanan rapor böylece beklentilerin üzerinde gelmiş oldu. Beklentiler ABD imalat sanayi PMI’nin 58,2 seviyesinde geleceği yönündeydi. Nisan’da yeni zirveye ulaşan endeks geçtiğimiz Mart ayında 58,8 olarak açıklanmıştı.

Hizmet Sektöründe Düşüş Sürüyor

ABD’de hizmet sektörü PMI endeksinde ise Nisan’da geçen aya göre 3,3 düşüş yaşandı ve 54,7 puana gerileme yaşandı. Endeksin geçen ay olduğu gibi 58 değerinde gelmesi bekleniyordu.

İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI ise Nisan’da aylık bazda 2,6 puan azalarak 55,1’e geriledi. Bu verinin 57,7 olarak gelmesi bekleniyordu.

S&P Global Başekonomisti Chris Williamson, verilere dair yaptığı değerlendirmesinde, “İşletmeler artan enflasyon ve geçim sıkıntısının yanı sıra kalıcı tedarik zinciri gecikmeleri ve işgücü kısıtlamalarından kaynaklanan artan zorluklarla karşı karşıya” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Williamson, genel ekonomik büyüme hızı ve istihdamın nispeten sağlam kaldığını, politikaların rekor seviyelere çıkan enflasyonu baskılama yönünde sürdürüleceğini söyledi. PMI verilerinin 50 ve üzerinde değerler alması sektördeki büyümeyi gösterirken, bu değerin altında ise daralma yaşandığını ortaya koyuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.