Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD İmalat PMI Temmuz Ayında Piyasa Beklentisini Aştı

S&P Global, ABD'nin Temmuz ayına ilişkin hizmet, imalat ve bileşik satın alma yöneticileri endeksi öncü verilerini açıkladı. Detaylar haberde;
ABD İmalat PMI Temmuz Ayında Piyasa Beklentisini Aştı
Yorum

ABD’nin Temmuz ayına ilişkin hizmet, imalat ve bileşik satın alma yöneticileri endeksi (PMI) öncü verileri açıklandı. Ülkede imalat sanayi PMI, Temmuz ayında bir önceki aya kıyasla yükselerek 49‘a yükseliş gösterdi.

Piyasa beklentileri endeks değerinin bu dönem için 46,4 değerini alması yönündeydi.

İmalat PMI Endeksi Kritik Eşiğin Aşağısında

İmalat PMI için geçen aya kıyasla 2,7 puan yükseliş gözlemlense de değer, kritik eşiğin altında kalmaya devam etti.

PMI verilerinde 50 ve üzerindeki değerler sektörde genişlemeye işaret ederken, değerlerin 50’nin altında kalması daralma işareti olarak görülüyor.

ABD’de hizmet PMI endeksi, geçen ayki 54,4’ten Temmuz’da 52,4‘e geriledi.

Son beş ayın en düşük seviyesine inen endeksin 54 değerini alması beklenmekteydi.

S&P Global verilerine göre hizmet ve imalat sektörlerini kapsayan bileşik PMI endeksi ise Temmuz 2023 döneminde 1,2 puan azalışla 52‘ye geriledi. Beklenti 53 idi. Bu da beş ayın en seviyesine işaret etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P Global Kıdemli Ekonomisti Chris Williamson, kötüleşen görünümün ve Temmuz ayında görülen yavaşlamanın önümüzdeki dönem üretiminde aşağı yönlü risk teşkil ettiğine ve ülke ekonomisinin 2023 sona ermeden resesyona gireceği beklentisini canlı tutmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Büyümenin tamamen hizmet sektörü tarafından yönlendirildiğini söyleyen Williamson, daha yavaş ekonomik büyüme, daha zayıf istihdam, daha karamsar iş güveni ve yapışkan enflasyondan oluşan istenmeyen bir kombinasyon tablosuyla karşı karşıya olunduğunu sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu