Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İmalat PMI Ağustos’ta Beklenti Altı Gerçekleşti

S&P Global, ABD'nin Ağustos ayına ilişkin imalat, hizmet ve bileşik PMI öncü verilerini paylaştı. Detaylar geliyor...
ABD İmalat PMI Ağustos’ta Beklenti Altı Gerçekleşti
HABER GİRİŞ

ABD ekonomisinin önemli verilerinden imalat, hizmet ve bileşik PMI rakamları açıklandı. S&P Global tarafından açıklanan rapora göre imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ağustos’ta aylık bazda 2 puan düşerek 47’ye geriledi ve piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Piyasa beklentileri endeksin bu dönemde 49,3 değerini alması yönündeydi. İmalat sektöründe daralmaya işaret eden endeks, Temmuz’da 49 olarak gerçekleşmişti. Hizmet sektörü PMI ise Ağustos’ta geçen aya göre 1,3 puan azalarak 51 değerine geriledi.

Son 6 ayın en düşük seviyesine inen endeksin 52,3 değerini alması bekleniyordu. Düşüşe rağmen hizmet sektöründeki genişlemenin devam ettiğini gösteren endeks, Temmuzda 52,3 olarak açıklanmıştı.

İmalat ve hizmet sektörlerini kapsayan bileşik PMI aylık bazda 1,6 puan azalışla 50,4’e geriledi ve 6 ayın en düşük seviyesi görüldü. Endeks Temmuz’da 52 seviyesindeydi. PMI verilerinin 50 ve üzerinde değerler alması sektörde genişlemeye, 50’nin altında kalması ise daralmaya işaret ediyor.

S&P Global Başekonomisti Chris Williamson, son rapora ilişkin iş faaliyetlerinin neredeyse durma noktasına gelmesinin ABD ekonomik büyümesinin üçüncü çeyrekteki gücüne ilişkin şüpheleri artırdığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

ABD’nin ikinci çeyrekte hizmet sektörü öncülüğündeki büyüme ivmesinin zayıfladığını ve buna fabrika üretimindeki düşüşün eşlik ettiğinin altını çizen Williamson, şirketlerin yüksek fiyatlar ve artan faiz oranları karşısında talebin giderek gevşediğini bildirdiğini ifade etti.

Williamson, firmaların aldıkları yeni siparişlerdeki düşüşün, Eylül ayında üretimin daralmasına yol açabileceğini belirtti. Bu nedenle işe alımlarda yavaşlama ve gelecek aylarda işten çıkarmaların görülebileceği uyarısında bulundu.

ABD’den gelen rapor, Euro Bölgesi için açıklanan imalat PMI verilerini takip ediyor. Euro Bölgesi’nde ticari faaliyetler Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.