Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD ile İran Arasında Diplomatik Temaslar Sessizce Yeniden Başladı

Joe Biden yönetiminin, tutuklu vatandaşların serbest bırakılması başta olmak üzere çeşitli nedenlerle İran ile temasları sıkılaştırdığı belirtildi. Detaylar haberde;
ABD ile İran Arasında Diplomatik Temaslar Sessizce Yeniden Başladı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de Joe Biden yönetiminin, Tahran tarafından tutulan Amerikalı mahkumların serbest bırakılmasını sağlamak ve ülkenin büyüyen nükleer programını frenlemek amacıyla İran ile müzakereleri sessizce yeniden başlattığı iddia edildi.

Wall Street Journal gazetesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre geçen yılın sonlarında New York’ta başlayan iki ülke arasındaki görüşmeler son haftalarda iyice yoğunluk kazanmış durumda.

İki Ülke Arasındaki Görüşme Trafiği Sıklaştı

Geçen yılın Aralık ayında New York’ta başlayan iki ülkenin üst düzey yetkilileri arasında yapılan görüşmeler, Beyaz Saray yetkililerinin en az üç kez Umman’a gitmesiyle sıklaştı.

Bu süreçte Ummanlı yetkililerin taraflar arasındaki mesajları ilettiği öne sürüldü.

Tahran Yönetimi Enerji Gelirini Elde Etmek İstiyor

Kaynakların aktardığına göre Tahran yönetimi, ülkedeki tutukluların serbest bırakılması ve nükleer çalışmaların sınırlanması karşılığında, yurt dışında ABD yaptırımlarına takılan milyarlarca dolarlık enerji gelirini elde etmek istiyor.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin sıklaşmasıyla birlikte Biden yönetiminin, geçmiş dönemde ekonomik yaptırımlar nedeniyle dondurulan, Irak’ın, gaz ve elektrik ithalatı için İran’a 2,7 milyar dolar tutarında ödeme yapmasını da onayladığı iddia edildi.

Öte yandan yetkililer, bahsi geçen transferin ikili görüşmelerden bağımsız ve rutin olduğunu, daha önce de benzer fonların serbest bırakıldığını ifade etti.

ABD yönetimi, şu an için İran ile müzakere ve anlaşma haberlerini resmi olarak doğrulayan bir açıklamada bulunmadı.

ABD Son Dönemde İran Hakkında Sert Çıkışlar Yapmıştı

İran ile Rusya arasındaki savunma iş birliğinin derinlik kazandığını öne süren Washington yönetimi, son olarak İran yönetiminin, Rusya sınırları içinde yeni bir İHA tesisi kurması için Putin ve ekibine yardım ettiğini ve bundan endişe duyduklarını açıklamıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ise İran’ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlere odaklandığına dikkat çekmişti. Nükleer emellerinin yanı sıra balistik füze yeteneklerini artırmaya çalışmasına, Rusya ile savunma işbirliğine ve deniz taşımacılığına yönelik tacizlerine değinmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu