Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İran’ı Nükleer Silah Konusunda Vazgeçireceğinden Emin

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İran’ın nükleer silaha sahip olmasına asla izin vermeyeceklerini söyledi. Detaylar haberde...
ABD İran’ı Nükleer Silah Konusunda Vazgeçireceğinden Emin
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) İran’ın Fordo Nükleer Tesisi’nde yüzde 83,7 zenginleştirilmiş uranyum parçacıkları tespit ettiğine ilişkin raporu hakkında yöneltilen soruları yanıtladı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın İran’ın asla nükleer silah sahibi olmayacağına dair kararlı bir taahhüdü olduğunu ve bunun olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Nükleer program sorununun ancak diplomasi ile kalıcı bir şekilde çözüleceğini belirten Price, “Ancak İran’ın asla nükleer silah sahibi olmamasını sağlamak için gerekli tüm araçları kullanacağımız konusunda çok netiz.” ifadesini kullandı.

ABD, Avrupa ve Orta Doğu’daki Müttefikleriyle Yakın Temas Halinde

ABD’nin Avrupa ve Orta Doğu’daki müttefikleriyle yakın temasta olduğunu söyleyen Price, AA muhabirinin yönelttiği soruya da cevap verdi.

İran’ın yaptırımlara rağmen durmadığını ve uranyum zenginleştirmeye devam ettiği belirtilen soruda, yeni yaptırımların ne kadar başarılı olacağı merak edildi.

GCM Yatırım Banner

Price, bu soruya ise “İran’ın nükleer silaha sahip olmayacağına dair verdiğimiz taahhüde son derece güveniyoruz. Bu, dünyanın dört bir yanındaki Avrupa, Orta Doğu ve çok daha ötesindeki ülkelerle paylaştığımız bir hedeftir.” cevabını verdi.

Daha önceki raporlarında İran’ın yüzde 60 oranında uranyum zenginleştirdiğini tespit eden UAEA, yayımladığı son raporda yüksek düzeyde zenginleştirilmiş uranyum parçacıklarının tespit edildiğini bildirdi.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed İslami ise bunun mikroskopla görülemeyecek parçacıklar olduğunu söyledi. Geçen ay yaptığı açıklamada raporun doğru olmadığını, ajansın müfettişlerinden birinin hata yaptığını ve bu hatasını da anladığını ifade etmişti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi de bu iddialara karşı çıkarak, zenginleştirme sırasında yüzde 60’ın üzerinde uranyum parçacıklarının bulunmasının yüzde 60’ın üzerinde uranyum zenginleştirildiği anlamına gelmeyeceğini belirtti. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.