Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD ile Güney Kore Arasında Ticari Gerginlik Gündemde!

Güney Kore Sanayi Bakanı, ABD’yi Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayet edebileceğini söyledi. İki ülke arasında kızışan ticari ilişkinin detayları haberde;
ABD ile Güney Kore Arasında Ticari Gerginlik Gündemde!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Güney Kore Sanayi Bakanı Lee Chang-yang, ABD’de geçen hafta imzalanan Enflasyon Azaltma Yasası’nın elektrikli araçlara yönelik yaptığı düzenlemenin, ikili ticari ilişkileri bozabileceğini duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanan yasanın elektrikli araç (EV) alıcıları için vergi desteklerinin genişletilmesini içerdiği bildirildi.

Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) konu ile ilgili şikayette bulunup bulunulmayacağını gözden geçireceklerini belirten Lee, bu desteklerin sadece Kuzey Amerika’da üretilen araçlara yönelik olduğunun bilgisini verdi.

ABD pazarında yer alan Güney Kore’nin önde gelen otomobil üreticileri Hyundai Motor ve Kia’nın, EV’lerini yerel fabrikalarda üretip ihraç ettikleri için yeni mevzuattan endişe duyulduğuna işaret edildi.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle Güney Kore-ABD serbest ticaret anlaşmasının şartlarının ve DTÖ’nün de “en çok kayırılan ulus muamelesi” ilkesinin ihlal edilebileceği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

Güney Kore Ticaret Bakanı Ahn Duk-geun önümüzdeki hafta Washington’a ziyarette bulunacağını ileten Lee, bakanın ABD’li yetkililerle konuyu görüşeceğine dikkat çekti.

Enflasyon Azaltma Yasası’na Dair Detaylar

Geçen hafta yürürlüğe giren Enflasyon Azaltma Yasası’nın ailelerin maliyetlerini düşürme, iklim kriziyle mücadele etme ve bütçe açığını azaltma gibi konuları içerdiği belirtilmişti.

Beyaz Saray yürürlüğe giren yeni yasayı, “Büyük Haber: Enflasyon Azaltma artık yasa oldu.” sözleriyle duyurmuştu.

Başkan Biden ise imza törenindeki konuşmasında bunun ülke tarihinin en önemli yasalarından biri olduğunu söylemiş, iklim krizi konusunda da bugüne kadar atılmış en büyük adım olduğunu eklemişti.

ABD ile Güney Kore Arasındaki Tatbikat

Dün ise iki ülke arasında, son beş yılın en büyük ortak askeri tatbikatının başladığı duyurulmuş, Ulchi Özgürlük Kalkanı (UFS) olarak adlandırılan tatbikatın iki hafta süreceği planlanmıştı.

Savaş senaryosuna dayanan tatbikat üç bileşenden oluşuyor. Bunların, bilgisayar simülasyonu komutanlığı, saha eğitimi ve Ulchi sivil savunma tatbikatları olduğu kaydedilmişti.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, Ulchi Özgürlük Kalkanı’nın gerçek savaş senaryolarını içereceğini söylemişti.

Yoon, Kuzey’e karşı güvenliği artırma sözü vererek şöyle konuşmuştu:

“Bugünkü savaşlar geçmiştekilerden tamamen farklı, Kore Yarımadası’nda barışı korumak için sıkı bir güvenlik duruşunu sürdürmeliyiz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.