Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD için Rusya ve Kuzey Kore Kaynaklı Risk Uyarısı!

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yayımlanan rapora göre ülke için Rusya ve Kuzey Kore kaynaklı risklerin arttığı bildirildi. Detaylar haberin devamında;
ABD için Rusya ve Kuzey Kore Kaynaklı Risk Uyarısı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yayımlanan ve ülkenin karşı karşıya olduğu yasa dışı finans tehditlerine odaklanılan yeni bir raporda bazı ülkelere dikkat çekildi. Özellikle Rusya ve Kuzey Kore kaynaklı risklerin artmaya devam ettiği belirtildi.

Bakanlığın, “Kara Para Aklama, Terörün Finansmanı ve Nükleer Silahların Yayılmasının Finansmanına İlişkin 2024 Ulusal Risk Değerlendirmesi” raporunda bazı dikkat çekici noktalara değinildi.

Ülkenin karşı karşıya olduğu önemli yasa dışı finans tehditlerinin başlıcaları olarak fentanil krizi, yabancı ve yerli terörist saldırıları, artan fidye yazılımı saldırıları, profesyonel kara para aklamanın büyümesi ve ödemeler ile finansal hizmetlerin dijitalleşmesi gösterildi.

ABD veya ABD aracılığıyla aklanan en büyük miktarda yasa dışı geliri yaratan suçlar arasında dolandırıcılık, uyuşturucu kaçakçılığı, siber suçlar, insan kaçakçılığı ve yolsuzluğun yer aldığı aktarıldı.

Raporda Rusya, Kuzey Kore ve Hamas’a Değinildi

ABD’nin çeşitli terör finansmanı tehditleri ve aktörleriyle karşı karşıya kalmaya devam ettiğinin altı çizildiği raporda, Rusya ve Kuzey Kore kaynaklı risklerin 2022 değerlendirmesinden bu yana arttığı bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Rusya‘nın, Ukrayna’daki işgali desteklemek amacıyla paravan şirketlerin ve dünya çapındaki aktarma noktalarının kullanılması gibi çeşitli gizleme teknikleri ve askeri uygulamalarla ABD menşeli malları yasa dışı olarak satın alma çabalarını genişlettiği ifade edildi.

Kuzey Kore‘ye bağlı ağların, sanal varlık hizmet sağlayıcılarının hacklenmesi ve dolandırıcı bilgi teknolojisi çalışanlarının yurt dışına konuşlandırılması da dahil olmak üzere dijital ekonomiyi giderek daha fazla istismar ettiğine dikkat çekildi.

Hazine Bakanlığı, raporun, bilerek ve bilmeyerek bağışçılardan fon toplamak da dahil olmak üzere, Hamas‘ın uluslararası finans sistemini istismar etme yollarını içerdiğine de değindi. ABD, Ekim ayında İsrail’e düzenlenen ölümcül saldırının ardından gruba sağlanan fonları kesmeye çalıştı.

Bakanlık, ülke içinde şiddet içeren aşırılık yanlısı hareketlerin çoğalmasının da ABD için daha fazla tehdit oluşturduğunu belirtti.

Raporda, ABD Hazine Bakanlığı Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Hazine Müsteşarı Brian Nelson’ın değerlendirmelerine de yer verildi.

Yasa dışı finansın; yöntem fark etmeksizin ülkenin en büyük ulusal güvenlik tehditlerinin ortak noktası olduğunu ve Hazine Bakanlığının, ABD’yi ve uluslararası finansal sistemleri suiistimallerden korumak için küresel risk ortamını analiz etme konusunda en ileri düzeyde olduğunu ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın