Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hisseleri Azalan Kriz ve Faiz Korkuları ile Yükseliyor

Bankacılık krizine dair azalan endişeler ve FED’in faizde frene basacağı beklentileri, hisse senetlerini yukarıya taşıyor. Ayrıntılı veriler haberde...
ABD Hisseleri Azalan Kriz ve Faiz Korkuları ile Yükseliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık sektöründeki stresin azalması ile beraber Wall Street endeksleri güne yükselişle başladı. Federal Rezerv’in faiz artırımlarını durdurabileceğine dair artan umutlar teknoloji ve büyüme şirketlerinin hisselerine olumlu yansıdı.

Bankacılık sistemiyle ilgili piyasa endişeleri, ABD düzenleyici destekli başarısız borç veren Silicon Valley Bank’ın varlıklarının satışının yanı sıra satın alma anlaşmasından bu yana sektörde yeni sorun belirtilerinin olmamasının ardından azaldı.

Banka Hisseleri Toparlanıyor

Cherry Lane Investments’ın ortağı Rick Meckler, piyasaların kötü haber dalgalarıyla sarsıldığını ve banka krizinin sona ermeye yakın göründüğünü söyledi. Truist Financial, Western Alliance Bancorp ve First Republic Bank dahil olmak üzere bölgesel ABD banka hisseleri yüzde 1 ile yüzde 7, arasında yükseldi.

Daha büyük bankalardan Bank of America, Goldman Sachs ve JPMorgan yüzde 0,1 ile yüzde 1,1 arasında yükselişler kaydetti. Bugün ABD’de takip edilen başlıca veri ise bekleyen konut satışları oldu. Gelen veriler sektördeki daralmanın sona erdiğine işaret ediyor.

Mart ayının başlarında Silicon Valley Bank’ın iflas etmesiyle başlayan bankacılık çalkantısı, piyasaların FED tarafındaki faiz artırımlarına dair beklentilerin yeniden fiyatlanmasına neden oldu.

GCM Yatırım Banner

FED Faiz Görüntüleme Aracına Göre Mayıs ayında yapılacak toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımı yüzde 40 olasılıkla fiyatlanıyor. Faiz artırımı yapılmayacağı ihtimali ise yüzde 60 seviyesinde.

Amazon ve Tesla hisselerinde günlük yüzde 3’e yakın yükselişler görülürken, Apple ve Microsoft’ta yüzde 2’ye yakın artışlar kaydedildi. Büyük teknoloji ve büyüme hisselerindeki kazanımlar sayesinde Nasdaq endeksi emsallerini geride bıraktı.

Dow Jones endeksi yüzde 0,75 artarken, S&P 500’de yüzde 1’in üzerinde artış kaydedildi. Nasdaq endeksindeki artış ise yüzde 1,3’ü aştı. Wall Street’te günün yükselen yıldızı ise Alibaba oldu. Alibaba hisseleri tarihi revizyon kararı ile yüzde 15’ten fazla günlük getiri sağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.