Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Haziran İstihdamında Sürpriz Artış: İş Piyasası Sağlam!

Günün beklenen makroekonomik verilerinden ABD istihdamı açıklandı. Haziran'da tarım dışı istihdam, FED'in sağlam iş piyasası söylemini teşvik edecek nitelikte geldi.
ABD’nin Haziran İstihdamında Sürpriz Artış: İş Piyasası Sağlam!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalarda resesyon algısı sürerken dünyanın en büyük ekonomisi beklenen iş gücü verilerini açıkladı.

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics) raporuna göre Haziran’da ABD tarım dışı istihdamı 372 bin artış kaydetti. Beklentiler 268 bin artış yönündeydi.

ABD İstihdam Haziran
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Mayıs ayında ise tarım dışı istihdam 390 bin artarak 325 bin olan beklentilerin üzerine çıkmıştı. Okuma, 384 bin artışa hafifçe düşürüldü.

Rakamlar, önceki 3 aydaki ortalama aylık 383 bin kazançla paralel geldi ve hala sıkı bir işgücü piyasasına işaret etti.

Profesyonel ve ticari hizmetler 74 bin, eğlence ve konaklama 67 bin, sağlık hizmetleri 57 bin, ulaşım ve depolama 36 bin, bilgi 25 bin, sosyal yardım 21 bin, madencilik 5 bin, imalat 29 bin istihdam artışı kaydetti. Fakat perakende ticaret Mayıs ayında aldığı darbeyle 61 binlik kayıp yaşadı.

GCM Yatırım Banner

İşsizlik verisi de iyimserliği destekledi.

ABD’li işverenler Haziran’da 14 ay içindeki en az işçi alımını yapsa da işsizlik yüzde 3,6’da pandemi öncesi düşük seviyelerin yakınında kaldı. Bu, FED’in (ABD Merkez Bankası) Temmuz’da 75 baz puanlık faiz artırımına teşvik edebilecek iş piyasası gücünün altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın