Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD İstihdamı Mayıs’ta Beklenti Üstü Artarken İşsizlik Değişmedi

Dünyanın en büyük ekonomisi Mayıs ayında istihdamı ne kadar artırdığını açıkladı. Rakam beklentilerin üzerinde gelse de 1 yılın en zayıf artışı oldu. İşte detaylar;
ABD İstihdamı Mayıs’ta Beklenti Üstü Artarken İşsizlik Değişmedi
HABER GİRİŞ

Günün önemli verilerinden ABD istihdamı açıklandı. Mayıs ayında tarım dışı istihdam 390 bin artarak 325 bin olan beklentilerin üzerine çıktı.

Nisan ayının 428 binlik artışı ise 436 bine yukarı yönlü revize edildi.

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics) raporuna göre istihdam artışı Mayıs’ta beklenti üstü gelse de geçen yılın Nisan ayından bu yana en küçük artış oldu.

ABD Mayıs İstihdam
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

Eğlence ve ağırlamada, profesyonel ve ticari hizmetlerde, ulaşım ve depolamada kayda değer iş kazanımları meydana gelirken perakende ticarette istihdam ay boyunca geriledi.

İş kazanımları geniş tabanlı gerçekleşirken eğlence ve ağırlama 84 bin pozisyon ekleyerek liderliği sürdürdü.

GCM Yatırım Banner

Profesyonel ve ticari hizmetler 75 bin, nakliye ve depolama 47 bin ve inşaat işleri 36 bin artış kaydetti. Eyalet hükümeti eğitimi 36 bin, özel eğitim 33 bin, sağlık hizmetleri 28 bin, imalat 18 bin ve toptan ticaret 14 binlik istihdam ekledi. Fakat perakende ticaret Mayıs ayında aldığı darbeyle 61 binlik kayıp yaşadı.

İşsizlik Şubat 2020 Sonrası En Düşük Seviyede Kaldı!

Diğer tarafta işsizlik oranı Mayıs’ta yüzde 3,6’da değişmeden kaldı. Önceki iki ayda yüzde 3,6’da duran işsizlik, Şubat 2020 sonrası en düşük seviyesini korudu. Aynı zamanda 1969’dan bu yana en düşük seviyenin hemen üzerinde kaldı.

İşsiz sayısı 9 bin artarak 6 milyona, istihdam ise 321 bin artarak 158.426 milyona ulaştı. Bu arada, işgücüne katılma oranı Nisan ayında 3 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 62,2’den Mayıs’ta yüzde 62,3’e yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.