Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi Nisan’da İstihdamı Beklenti Üstü Artırdı

Günün beklenen verilerinden ABD istihdamı açıklandı. Yılın dördüncü ayında dünyanın en büyük ekonomisinde işe alımlar nasıl gerçekleşti? İşte yanıtı;
ABD Ekonomisi Nisan’da İstihdamı Beklenti Üstü Artırdı
HABER GİRİŞ

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics) tarafından açıklanan rapora göre tarım dışı istihdam Nisan’da beklentileri aşarak 428 bin arttı.

Tahminler 391 bin işçi alımını gösteriyordu. Mart ayı okuması ise 431 bin artıştan 428 bine aşağı yönlü revize edildi. Böylelikle ABD tarım dışı istihdamı geçen ayın ardından Nisan’da da Eylül 2021 sonrası en düşük artışı işaretledi.

İş kazanımları yaygınken en büyük kazançlar eğlence, konaklama, imalat, ulaşım ve depolamada gerçekleşti.
ABD İstihdam İşsizlik
KAYNAK: U.S. Bureau of Labor Statistics

İşsizlik oranı ise yüzde 3,6 ile Mart ayından değişmedi. İşsizlik, yüzde 3,5’lik Wall Street beklentilerini karşılamasa da rakam Şubat 2020’den bu yana en düşük seviyede kaldı. İşsiz sayısı da 5,9 milyon olarak değişmedi.

Rakamlar, koronavirüs pandemisinden önceki Şubat 2020’deki değerlerine kıyasla (sırasıyla yüzde 3,5 ve 5,7 milyon) çok az değişim gösterdi. Rapora göre ABD’de işgücüne katılma oranı Mart ayındaki yüzde 62,4’ten Nisan’da yüzde 62,2’ye geriledi.

Özetle ABD’nin işgücü piyasasına ilişkin verileri sağlam kaldı. ABD Başkanı Joe Biden da bu hafta yaptığı bir açıklamada işsizlikteki düşüşü öne çıkarmıştı.

GCM Yatırım Banner

Göreve geldiğinde işsizliğin yüzde 6,4 olduğunu söyleyen Biden, “şu anda ekonomik planlarımız nedeniyle yüzde 3,6’ya düştü, bu işsizlikte şimdiye kadar kaydedilen en hızlı düşüş” demişti.

Bu arada verilerin hemen ardından değerlendirmede bulunan ekonomist Mohamed El-Erian; “işgücü piyasası güçlü kalmaya devam ediyor, ancak ücret-fiyat sarmalı riskini hemen artıracak şekilde değil” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.