Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Tarım Dışı İstihdam Rakamları Açıklandı

ABD’de tarım dışı istihdam Mart ayında beklentilere yakın gelirken, işsizlik oranı pandemi öncesine döndü.
ABD Tarım Dışı İstihdam Rakamları Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD İşçi İstatistikleri Bürosu (Bureau of Labor Statistics), Mart ayına ait tarım dışı istihdam verilerini açıkladı. Toplam tarım dışı istihdam Mart ayında 431 bin artış gösterirken, piyasanın beklentisi 490 bin artış olmasıydı.

Söz konusu aylık artışın ardından, işsizlik oranı yüzde 3,8’den yüzde 3,6’ya geriledi. Böylelikle pandemi öncesindeki seviyelere ulaşılmış olundu. İşsiz sayısı 318 bin azalarak 6 milyona geriledi. Kadınlarda işsizlik oranı yüzde 3,3, erkeklerde yüzde 3,4, gençlerde ise yüzde 10,0 oranında gerçekleşti.

Mart ayı itibarıyla geçici olarak işten çıkarılanların sayısı 787 bin kaydedilerek, fazla bir değişim göstermedi. Bu sayı 2020’nin Şubat ayı seviyelerini yakaladı. 27 hafta ve daha fazla süredir işsiz olanların sayısı 274 bin azalarak 1,4 milyona geriledi.

Ücretlerdeki değişimleri gösteren ortalama saatlik gelir yıllık bazda yüzde 5,6’ya çıktı. Önceki oranı yüzde 5,1’di. İşgücüne katılım oranı yüzde 62,4, istihdam oranı yüzde 60,1’e yükseldi.

ABD Tarım Dışı İstihdamı Şubat’ta 654 Bin Arttı

Tarım dışı istihdam Ocak ayında 467 bin artışla piyasa beklentisini üçe katladı. Şubat ayında artışını sürdürerek 654 bin daha eklendi.

Aralık ayında yüzde 3,9 olan genel işsizlik oranı, Ocak’ta yüzde 4’e sınırlı yükseliş gösterdi. Şubat’ta yüzde 3,8’e gerilemiş, Mart’ta ise yüzde 3,7 beklentisi paylaşılmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu