Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Rus Petrolü Hamlesi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rus petrolünde uygulanan fiyat sınırlamasına ilişkin yeni adımlar atabileceklerinin sinyalini verdi. Ayrıntılar geliyor...
ABD Hazine Bakanı Yellen’dan Rus Petrolü Hamlesi
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, petrol fiyatlarındaki son duruma ilişkin açıklamada bulundu. Yellen piyasa fiyat mekanizmasınn artık umulduğu gibi çalışmayabileceğinin sinyallerini verdi ve ABD’nin, G7 Grubu’nun Rus petrolüne yönelik tavan fiyattan kaçınmasına karşı önlem almaya hazırlandığını söyledi.

Wall Street Journal’a konuşan Yellen, “ABD’nin uygulamaya çok dikkatli baktığını ve piyasa katılımcılarının bu fiyat tavanının ciddiye alındığından emin olmak istediklerini ve Batılı hizmetlerin kullanıldığı ölçüde bunu kastettiklerini söyledi.

Petroldeki tavan uygulamasının, bu hafta Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun yıllık toplantısı sırasında Yellen ile G7 ekonomi bakanları arasında, Fas’ta yapılacak görüşmelerde gündeme gelmesi bekleniyor.

Kısıtlama, Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesi nedeniyle uygulanan kapsamlı mali cezalardan birini temsil ediyor.

ABD ve müttefikleri, dünya petrol fiyatlarının aniden yükselmesini önlemek için ihracat hacimlerini yüksek tutarken, bir yandan da savaş çabalarını baltalamak ve Moskova’nın akaryakıt satışlarından elde ettiği gelirin bir kısmını engellemek amacıyla 2022’nin sonlarında tavan fiyat uygulamasını hayata geçirdi.

GCM Yatırım Banner

Yellen daha önce tahvil getirilerindeki son artışın ABD finans piyasalarında işlev bozukluğu yaratmadığını söylemişti.

Faiz oranlarındaki artışla bağlantılı olarak herhangi bir işlev bozukluğu görmediğini vurgulayan Yellen, “Oranlar daha değişken olduğunda bazen piyasanın işleyişi üzerinde bir miktar etki görürsünüz, ancak bu oldukça standarttır.” açıklamasını yapmıştı.

ABD Hazine tahvil getirileri 2007’den bu yana en yüksek seviyelere tırmandı. Bu artış, yakın vadede Mart ayındaki bölgesel banka çöküşüne benzer bir finansal patlama tehlikesini artırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.