Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hazine Bakanı Yellen: Bankacılık Sistemi İstikrar Kazandı

ABD Hazine Bakanı Yellen, Biden yönetiminin bankacılık sistemini desteklemek için gerektiğinde ek adımlar atacağını taahhüt etti. Detaylar haberde;
ABD Hazine Bakanı Yellen: Bankacılık Sistemi İstikrar Kazandı
HABER GİRİŞ

ABD’li banka iflasları küresel birçok bankayı etkiledi. Bankacılık sektöründe yaşanan büyük krize karşı ülkelerden farklı açıklamalar gelmeye devam ediyor. İflasların yaşandığı 10 Mart’tan bu yana sessizliğini koruyan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’den konuya ilişkin ilk açıklama geldi.

Daha küçük bankaların tehdit edilmesi durumunda Amerikan hükümetinin mevduat sahiplerini korumak için uyguladığı sert önemleri tekrarlayacağını kaydetti.

ABD’nin bankacılık sisteminin düzenleyici kurumların güçlü önlemleriyle istikrar kazandığını belirten Yellen, banka mevduat sahiplerini korunması için daha fazla adım atılacağını bildirdi.

Hükümet, Bankacılık Sistemini Güvende Tutuyor

Yellen’in Amerikan Bankalar Birliği konferansı için hazırladığı konuşmada, hükümetin bankacılık sektöründeki kriz için aldığı son önlemlerin hızlı ve gerekli olduğu söylendi.

Hükümetin, son günlerde ABD’li iki başarısız bankadaki sigortasız mevduatları korumak ve yeni Federal Rezerv likidite tesisleri için attığı adımların bankacılık sistemini güvende tuttuğunu savundu.

GCM Yatırım Banner

Önlemlerin, mevduat sahiplerini garanti altına almak için hükümetin gerekli adımları atma kararlılığının göstergesi olduğuna işaret ederek şöyle konuştu;

“Attığımız adımlar, belirli bankalara veya banka sınıflarına yardım etmeye odaklanmadı. Müdahalemiz daha geniş ABD bankacılık sistemini korumak için gerekliydi. Ve daha küçük kurumlara, bulaşma riski oluşturan mevduat akışlarına maruz kalırsa, benzer eylemler garanti edilebilir.”

Toplam Mevduat Çıkışları İstikrar Kazandı

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), ABD Merkez Bankası (FED) ve Hazine tarafından uygulanan eylemlere işaret etti. Yellen bu eylemlerim banka tarafından finanse edilen Mevduat Sigorta Fonu’na zarar verebilecek daha fazla banka iflası riskini azalttığını savundu.

FED’in yeni Banka Vadeli Fonlama olanağına değinen Yellen, indirimli pencere kredilerinin bankacılık sisteminin likidite sağlamak amacıyla çalıştığını ve bölgesel bankalardaki toplam mevduat çıkışlarının istikrar kazandığını söyledi.

ABD’li büyük bankaların geçen hafta sorunlu First Republic Bank’a 30 milyar dolar yatırma hamlesinin ise ülkedeki bankacılık sistemine yönelik bir güvenoyu temsil ettiğini ifade etti.

Bahsi geçen durumlara ek olarak Yellen tüm bankaların hane halkını, küçük işletmeleri ve finansal hizmetlerde artan rekabeti desteklemesinin önemine vurguda bulundu.

Bunun ABD ekonomisini desteklemek için önemli olduğunu ve dinamik çeşitliliğe sahip bir bankacılık sisteminin sürdürülmesini sağlayacağını ekledi.

Janet Yellen, “…ve ABD bankacılık sistemi sağlam olmaya devam ediyor.” dedi.

Silikon Vadisi Bankası (SVB), 10 Mart’ta iflasını bildirmişti. İflas, 2008 yılı mali krizinden bu yana ABD’deki en büyük başarısızlık olarak nitelendirilmişti.

Daha sonrasında ise New York merkezli Signature Bank’a da başarısız olduğu gerekçesiyle FDIC tarafından kayyum atanmıştı. Tüm bunların üzerine San Francisco merkezli First Republic Bank’ın iflasının önlenmesi için en büyük 11 ABD bankası tarafından toplanan 30 milyar dolarlık fonla güçlendirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.