Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enflasyonu Sonrası Bitcoin Fiyatında Bu Seviyelere Dikkat

ABD tüketici fiyat endeksi verileri beklenti üstü gelirken Bitcoin fiyatı nasıl tepki verdi? BTC fiyatını şimdi ne bekliyor? Detaylar haberde;
ABD Enflasyonu Sonrası Bitcoin Fiyatında Bu Seviyelere Dikkat
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS) tarafından açıklandı. Piyasa yıllık bazda enflasyonda bir artış beklerken, gerçekleşen TÜFE oranının tahminleri aşması şaşırttı. Bitcoin (BTC) fiyatı, önde gelen altcoinlerin çoğunda olduğu gibi hafif düşüş eğilimli bir ilk tepki ortaya koydu.

ABD enflasyon verileri ardından BTC fiyatı 26 bin doların biraz üzerinde seyrederken, kripto piyasasının genelinde enflasyon verisinin açıklanmasının ilk dakikalarında küçük bir düşüş gözlemlendi.

ABD TÜFE Beklenenden Çok Arttı

TÜFE ile ölçülen manşet enflasyon, Temmuz ayındaki yüzde 3,2’lik artış oranının üzerine çıkarak yıllık yüzde 3,6’lık beklentiye karşın yüzde 3,7 olarak gerçekleşti.

Gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek TÜFE yıllık enflasyonu ise Temmuz ayındaki yüzde 4,7’ye kıyasla tahminlere paralel olarak yüzde 4,3’e gerileme gösterdi.

Salord: FED Cephesinde Şahin Mesajlara Yol Açabilir

FXStreet analisti Matias Salord, açıklanan verilerin ABD Merkez Bankası’nın (FED) şahin mesajlarına açık kapı bıraktığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bu durumun gelecek hafta yapılması planlanan Federal Açık Piyasa İşlemleri Komitesi (FOMC) toplantısının karar verme sürecini potansiyel olarak etkileyebileceğine dikkat çekti. Artışların yakın zamanda gerçekleşmese de daha yüksek faiz oranlarının söz konusu olabileceğinin altını çizdi.

BTC Fiyatı Büyük Tepki Vermedi

Amiral kripto para biriminin fiyatı, haber yazımı esnasında ABD enflasyon verisi açıklamasının öncesinde olduğu gibi 26 bin doların üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Yüksek enflasyonun genellikle riskli varlıklara olan talebin azalmasına yol açması nedeniyle ilk tepkinin düşüş yönünde olması bekleniyordu. Bununla birlikte, ilk tepki oldukça nötrdü ve son bir saat içinde hafif bir düşüş, ardından yeniden toparlanma yaşandı. Altcoinler de benzer bir tepki gösterdi ve düşüşlerin çoğu yüzde 1 sınırında kaldı.

Bitcoin Fiyatında İlerleyen Saatlerde Bu Seviyelere Dikkat

Peki, ilerleyen saat ve günlerde BTC fiyatında neler gözlemlenebilir?

Kripto analisti Aaryamann Shrivastava, ileriye dönük olarak, piyasanın şüpheciliğinin artması durumunda fiyatın düşüşe geçmesini, potansiyel olarak 24.578 doların altına düşmesini beklediğini belirtti. Düşüşün sürmesi durumunda bir sonraki durağın 21.468 dolar olabileceğini ifade etti.

Piyasanın sürpriz yapması ve yeşil mum çubukları serisine devam etmesi halinde fiyatın 26.430 dolar sınırını aşmasının önemine de dikkat çekti.

Aaryamann Shrivastava 13 Eylül Bitcoin Fiyat Tahmini
Kaynak: TradingView

Bu senaryoda BTC’nin bir toparlanma rallisi başlatabileceğini ve düşüş tezini geçersiz kılabileceğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın