Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enflasyonu Fiyatlamaları Başladı! 10 Yıllık Tahvil Düşüşte

Küresel piyasalar günün kritik verisini beklerken ABD’nin gösterge Hazine getirileri, enflasyon tahminleriyle düşüyor. İşte son durum ve beklentiler;
ABD Enflasyonu Fiyatlamaları Başladı! 10 Yıllık Tahvil Düşüşte
HABER GİRİŞ

Tüm dünya bugün açıklanacak ABD enflasyon verilerine odaklandı. Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin’den gelen veriler enflasyonun Nisan’da Kasım’dan bu yana en yükseğe ulaştığını gösterirken sıra birinci en büyük ekonomiye geldi.

Piyasalar ABD’de enflasyonun gerilemeye başladığına fiyatlanırken ABD’nin gösterge Hazine getirilerindeki gevşeme bunun bariz belirtisi oldu. Haftanın ilk işlem gününde yüzde 3,208 ile Kasım 2018 sonrası zirveye çıkan gösterge getiri, bugün yüzde 3 altına düştü.

ABD Hazine Getirisi Enflasyon Beklentisiyle 3,5 Yılın Zirvesinden Düştü

Dünya çapında şirket ve hanehalkı borçlanma maliyetlerinin gidişatını belirleyen 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi, bugün yüzde 3 altına düşerek 3,5 yılın zirvesinden geriledi.

Gösterge getiride yükseliş, tırmanan enflasyonla mücadele için giderek daha şahin bir FED duruşuna yönelik beklentilerle yönlendirilirken bugünkü geri çekilme günün verisine ilişkin yumuşak tahminlerden kaynaklandı.

Pazartesi günü yüzde 3,208’e kadar tırmanan enflasyon, bugün en düşük yüzde 2,930 olmak üzere yüzde 3 altında seyretti. Yazım sırasında ekside seyrini devam ettirirken bu ay ikinci faiz artırımını yapan FED’den daha fazla ipucu için öğleden sonra 15.30’da açıklanacak enflasyonu bekliyor.

GCM Yatırım Banner
ABD Enflasyon Beklenti
KAYNAK: Trading Economics

Bugün yüzde 8,1’e düşmesi beklenen enflasyon için Trading Economics küresel makro modelleri ve analistlerin beklentileri, bu çeyreğin sonunda yüzde 7’ye işaret ediyor. Uzun vadede ise 2023’te yüzde 1,90 civarında bir eğilim göstereceği tahmin ediliyor.

ABD Hazine Getirileri Henüz Zirve Yapmadı!

Gösterge Hazine getirisinde artış olsa da bazı uzmanlar fiyatlama konusunda uyarıda bulundu. ING uzmanlarının günlük notlarına göre enflasyon endişeleri bugünkü TÜFE (tüketici fiyat endeksi) öncesinde hafifledi.

Çünkü Mart ayında yüzde 8,5 ile Aralık 1981 sonrası rekor kıran enflasyonun Nisan’da gerilemesi bekleniyor. Hatta bazılarına göre enflasyon halihazırda zirve yaptı ve bu nedenle ileriye yönelik TÜFE beklentileri düşürülmeye başladı.

ING uzmanları, bugünkü geri çekilmeye atıfla piyasaların, getiride bir zirvenin yakın olduğu görüşlerine yaklaştığını ancak bunun hala birkaç ay uzakta olabileceğini belirtti.

Bugünkü ABD enflasyon rakamının önemli fakat belirleyici olmayacağını savunan uzmanlar, 10 yıllık enflasyon beklentisi üzerinde önemli bir etki beklemiyor. Ancak sürpriz bir rakam gelirse eğrinin dışında bir etkisinin olabileceğini söylüyor.

Enflasyon beklentilerinin aşağı yönlü gevşeme eğilimi ile tutarlı olarak gösterge oranda eşzamanlı bir düşüş öngören ekonomistler, yine de buna bir trend demek için çok erken olduğu konusunda uyardı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.