Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Enflasyonu COVID Etkisiyle Beklentilerin Üzerine Çıktı

Çin’in tüketici fiyat endeksi Nisan ayında bir yıl öncesine göre yüzde 2,1 artarak Kasım’dan bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.
Çin Enflasyonu COVID Etkisiyle Beklentilerin Üzerine Çıktı
HABER GİRİŞ

Çin’de tüketici ve üretici fiyatları Nisan ayında beklentileri aştı. Tüketici fiyat endeksi, enerji ve taze sebze maliyetlerindeki artışın desteğiyle geçen ay bir yıl öncesine göre yüzde 2,1 artış gösterdi. Beklentiler yüzde 1.8’lik artış olacağı yönündeydi.

Nisan ayı rakamı aynı zamanda Kasım ayındaki yüzde 2,3′lük baskıdan bu yana en yüksek ve 18 aylık yüzde 0,9 tüketici fiyat enflasyonu ortalamasının oldukça üzerinde geldi. Çin’in 2022 için resmi TÜFE hedefi yaklaşık yüzde 3 seviyesindeydi.

Enflasyonda COVID-19 Etkisi

Çin enflasyon grafiği
Kaynak: Trading Economics

Goldman Sachs analistleri artan ulaşım maliyetleri ve daha sıkı COVID kısıtlamalarından kaynaklanan yeniden stoklama talebi nedeniyle gıda fiyatlarındaki artış olduğunu kaydetti.

Raporda yıllık bazda TÜFE enflasyonunun artmasını ve ÜFE enflasyonunun baz etkileriyle düşmesinin beklendiği kaydedilirken, “Gıda fiyatlarından kaynaklanan enflasyonist baskılar Çin’deki iyileşen COVID durumu ile birlikte hafifleyebileceğinden, sırayla TÜFE enflasyonu yakın vadede ılımlı olabilir.” ifadeleri yer aldı.

Çin 2020 başlarından bu yana COVID salgınını kontrol altına almak için şehirlerin birçok bölgesinde seyahat kısıtlamalarını sıkılaştırdı ve evde kalma emirleri uyguladı. Kontroller, birçok fabrikanın tam kapasiteyle üretim yapmasını veya tedarikçiler ile müşteriler arasında mal taşımasını engelledi.

GCM Yatırım Banner

Nisan ayında taze sebze fiyatları yıllık yüzde 24, taze meyve fiyatları ise yüzde 14,1 arttı. Akaryakıt fiyatları, petrol ve emtia fiyatları ise bir önceki yıla göre yüzde 28,4 artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.