Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Ekonomisi için Gelen Bu Uyarı Ezber Bozdu!

ABD ekonomisi için felaketin yaklaştığı konusunda uyarı geldi. Üstelik bu kez gerekçe resesyon ve enflasyon olmadı. Ezber bozan sebep haberde;
ABD Ekonomisi için Gelen Bu Uyarı Ezber Bozdu!
HABER GİRİŞ

Son aylarda sıklaşan resesyon ve enflasyon vurgulu ekonomik kriz uyarılarının arkası kesilmiyor. ABD ekonomisine ilişkin iyimser yorumlarıyla tanınan JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’un bile resesyona işaret ettiği şu dönemde, olumlu bir tahminle karşılaşmak neredeyse imkansız hale geldi.

Kasvetli öngörüler giderek yaygınlaşırken ABD Çalışma Bakanı Marty Walsh’tan gelen uyarı, ezber bozdu. Walsh, CNBC’ye verdiği demeçte ekonomi için bir felaketin geldiğini ancak bunun durgunluk veya enflasyon olmadığını söyledi.

Çalışma Bakanı, toplu işten çıkarmalar beklemediğini ve istihdam artışının gelecek yıla kadar devam etmesi gerektiğini belirtti.

Ancak konuştuğu her işletme sahibinin desteklediğini savunduğu göçmenlik reformunun ulusal işgücü için kritik olacağını ve bu reform olmadan bir durgunluk ya da enflasyondan daha büyük bir felaketin geleceği konusunda uyardı.

Eylül’de yine faiz artıran ABD Merkez Bankası’nın (FED) ekonomiyi soğutma çabalarına değinen Walsh, son iş kazanımlarının tersine döneceği yönünde tahminlere karşı çıktı. “Hala bu yılın sonuna, yani gelecek yılın başlarına doğru ilerlerken iş kazanımlarımız olacağını düşünüyorum.” dedi.

Bu arada FED, uyguladığı politika ve yüksek faiz oranları nedeniyle işsizlik oranını yüzde 4,4 olarak hedeflerken son rakamlar ABD’de işsizliğin yüzde 3,5’e gerilediğini gösterdi. Walsh, bu bağlamda FED’e atıfla enflasyonist baskıların azaltılması gerektiğini ancak bunun yolunun işten çıkarma olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Walsh’a göre enflasyona karşı savaşta, Amerikalıları işten çıkarmaktansa onları gelir merdiveninde yukarı taşımak, insanların iki yakasını bir araya getirmelerine yardım etmek için daha iyi bir yol.

Öte yandan göçmenlik reformunun olmaması durumundaki felaket uyarısında Walsh, tarihin en sıkı işgücü piyasalarından birinin ortasında, siyasi partilerin göçmenlik konusundaki yaklaşımının ulusun işçi politikasında yapabileceği en önemli hatalardan biri olduğunu aktardı.

Konuştuğu her işletmenin, göçmenlik reformuna ihtiyacı vurguladığını ekleyerek şöyle konuştu:

“Durgunluk endişesinden bahsediyoruz, enflasyondan bahsediyoruz. Ancak söyleyeceği o ki göç sorununu çözmezsek, toplumumuza daha fazla işçi almazsak daha büyük bir felaket yaşayacağımızı düşünüyorum.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın