Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri Ağustos’ta Beklenti Üstü Arttı

Temmuz’da düşen dayanıklı mal siparişleri, Ağustos’ta beklentilerin üzerinde arttı.
ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri Ağustos’ta Beklenti Üstü Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) Ağustos 2021 dönemine ilişkin dayanıklı mal siparişleri verilerini yayımladı. Aylık bazda yüzde 1,8 artış oldu.

Beklenti yüzde 0,7 artış yönündeydi. Temmuz’da aylık bazda yüzde 0,1 düşerek 257,2 milyar dolara gerilemişti. Rakam yüzde 0,5 artışa revize edildi.

Ağustos ayında üretilen dayanıklı mallar için yeni siparişlerin 4,6 milyar dolar veya yüzde 1,8 artarak 263,5 milyar dolara çıktı.
ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri Ağustos’ta Beklenti Üstü Arttı
Kaynak: U.S. Census Bureau

Son on altı ayın on beşi olan bu artış, Temmuz ayında revize edilmiş yüzde 0,5’lik bir artışı izledi.

Ulaşım hariç yeni siparişler yüzde 0,2 arttı. Savunma hariç yeni siparişler yüzde 2,4 arttı. Son dört ayın üçünde ulaşım ekipmanı, 4,2 milyar dolar veya yüzde 5,5 artışla 80,8 milyar dolara öncülük etti.

Ana artışlar, savunma dışı uçak ve parçaları (yüzde 77,9), sermaye malları (yüzde 6,7), ulaşım (yüzde 5,5) ve imalat (yüzde 3,3) siparişlerinde görüldü.

Öte yandan, savunma uçakları ve parçalarına yönelik siparişler yüzde 17,8, savunma sermayesi malları siparişleri ise yüzde 8,3 düştü.

İş harcama planlarının yakından izlenen bir göstergesi olan uçak hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri, yüzde 0,4’lük tahminlerin üzerinde yüzde 0,5 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu