Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri Ağustos’ta Beklenti Üstü Arttı

Temmuz’da düşen dayanıklı mal siparişleri, Ağustos’ta beklentilerin üzerinde arttı.
ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri Ağustos’ta Beklenti Üstü Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Nüfus Sayım Bürosu (United States Census Bureau) Ağustos 2021 dönemine ilişkin dayanıklı mal siparişleri verilerini yayımladı. Aylık bazda yüzde 1,8 artış oldu.

Beklenti yüzde 0,7 artış yönündeydi. Temmuz’da aylık bazda yüzde 0,1 düşerek 257,2 milyar dolara gerilemişti. Rakam yüzde 0,5 artışa revize edildi.

Ağustos ayında üretilen dayanıklı mallar için yeni siparişlerin 4,6 milyar dolar veya yüzde 1,8 artarak 263,5 milyar dolara çıktı.
ABD’de Dayanıklı Mal Siparişleri Ağustos’ta Beklenti Üstü Arttı
Kaynak: U.S. Census Bureau

Son on altı ayın on beşi olan bu artış, Temmuz ayında revize edilmiş yüzde 0,5’lik bir artışı izledi.

Ulaşım hariç yeni siparişler yüzde 0,2 arttı. Savunma hariç yeni siparişler yüzde 2,4 arttı. Son dört ayın üçünde ulaşım ekipmanı, 4,2 milyar dolar veya yüzde 5,5 artışla 80,8 milyar dolara öncülük etti.

Ana artışlar, savunma dışı uçak ve parçaları (yüzde 77,9), sermaye malları (yüzde 6,7), ulaşım (yüzde 5,5) ve imalat (yüzde 3,3) siparişlerinde görüldü.

GCM Yatırım Banner

Öte yandan, savunma uçakları ve parçalarına yönelik siparişler yüzde 17,8, savunma sermayesi malları siparişleri ise yüzde 8,3 düştü.

İş harcama planlarının yakından izlenen bir göstergesi olan uçak hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri, yüzde 0,4’lük tahminlerin üzerinde yüzde 0,5 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın